македонски » дански   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [tolv]

Drikkevarer

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [tolv]

Drikkevarer

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиdansk
Јас пијам чај. Je- d------ t-.
Јас пијам кафе. Je- d------ k----.
Јас пијам минерална вода. Je- d------ d--------.
   
Пиеш ли чај со лимон? Dr----- d- t- m-- c-----?
Пиеш ли кафе со шеќер? Dr----- d- k---- m-- s-----?
Пиеш ли вода со мраз? Dr----- d- v--- m-- i-?
   
Овде има забава. He- e- d-- f---.
Луѓето пијат шампањско. Fo-- d------ c--------.
Луѓето пијат вино и пиво. Fo-- d------ v-- o- ø-.
   
Пиеш ли алкохол? Dr----- d- a------?
Пиеш ли виски? Dr----- d- w-----?
Пиеш ли кола со рум? Dr----- d- r-- o- c---?
   
Јас не сакам шампањско. Je- k-- i--- l--- c--------.
Јас не сакам вино. Je- k-- i--- l--- v--.
Јас не сакам пиво. Je- k-- i--- l--- ø-.
   
Бебето сака млеко. Ba---- k-- l--- m---.
Детето сака какао и сок од јаболко. Ba---- k-- l--- k---- o- æ-------.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Kv----- k-- l--- a------------ o- g---------.