македонски » литвански   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [keturiasdešimt septyni]

Pasiruošimas kelionei

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [keturiasdešimt septyni]

Pasiruošimas kelionei

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! Ta- r----- s------- l-------!
Не смееш ништо да заборавиш! Ni--- n--------!
Потребен ти е еден голем куфер! Ta- r----- d------ l-------!
   
Немој да го заборавиш пасошот! Ne------- k------- p---!
Немој да го заборавиш авионскиот билет! Ne------- l------ b------!
Немој да ги заборавиш патничките чекови! Ne------- k------- č----!
   
Земи крема за сончање со себе. Pa----- k---- n-- s-----.
Земи ги очилата за сонце со себе. Pa----- a------ n-- s-----.
Земи го шеширот за сонце со себе. Pa----- v------- s-------.
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? Ar p------- k---- ž-------?
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? Ar p------- k------- v-----?
Сакаш ли да земеш чадор со себе? Ar p------- l--------?
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. Ne------- k------ m--------- (p--) k------.
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. Ne------- k------------ d----- š-----.
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. Ne------- p------ n------- m-------- i- m----------.
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. Ta- r----- b---- s------- a-------.
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. Ta- r----- n------- m----- ž-------- n-----.
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. Ta- r----- š---- d---- š-------- i- d---- p-----.