Shqip » Indonezisht   Nё restorant 4


32 [tridhjetёedy]

Nё restorant 4

-

+ 32 [tiga puluh dua]

+ Di Restoran 4

32 [tridhjetёedy]

Nё restorant 4

-

32 [tiga puluh dua]

Di Restoran 4

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipbahasa Indonesia
Patate tё skuqura me Ketchup. Se----- k------ g----- d----- s--- t----. +
Dhe dy herё me majonezё. Da- d-- p---- d----- m------. +
Dhe tre herё salçiçe me musardё. Da- t--- s---- p------- d----- m-----. +
   
Çfarё perimesh keni? Sa----- a-- y--- A--- p----? +
A keni fasule? An-- p---- k--------------? +
A keni lulelakёr? An-- p---- k------ k--? +
   
Unё ha misёr me qejf. Sa-- s--- m---- j-----. +
Unё ha kastravec me qejf. Sa-- s--- m---- t----. +
Unё ha domate me qejf. Sa-- s--- m---- t----. +
   
Hani me qejf pras? Ap---- A--- j--- s--- m---- b----- p---? +
Hani me qejf lakёr turshi? Ap---- A--- j--- s--- m---- a----- k----? +
Hani me qejf thjerёza? Ap---- A--- j--- s--- m---- k----- l-----? +
   
A i ke qejf karrotat? Ap---- k--- j--- s--- m---- w-----? +
A ke qejf brokolit? Ap---- k--- j--- s--- m---- b------? +
A i ke qejf specat? Ap---- k--- j--- s--- m---- p------? +
   
S’mё pёlqejnё qepёt. Sa-- t---- s--- b----- b-----. +
S’mё pёlqejnё ullinjtë. Sa-- t---- s--- b--- z-----. +
S’mё pёlqejnё kёrpudhat. Sa-- t---- s--- j----. +
   

Gjuhët tonale

Shumica e gjuhëve që fliten në të gjithë botën janë gjuhë tonale. Lartësia e tonit është vendimtar tek gjuhët tonale. Ai përcakton kuptimin e fjalëve ose rrokjeve. Kështu që toni është pjesë e fjalës. Shumica e gjuhëve që fliten në Azi janë gjuhë tonale. Kinezishtja, tailandishtja dhe vietmanishtja i përkasin kësaj kategorie. Gjuhë tonale ekzistojnë gjithashtu në Afrikë. Shumë gjuhë indigjene të Amerikës janë gjithashtu gjuhë tonale. Gjuhët indo-evropiane kryesisht përmbajnë vetëm elemente tonale. Kjo vlen për suedishten ose serbishten. Numri i kontrasteve tonale ndryshon në varësi të gjuhës. Ekzistojnë katër tone të ndryshme në gjuhën kineze. Prandaj rrokja ma mund të ketë katër kuptime.

Ato janë: nënë, farë kërpi, kalë dhe sharje . Interesant është fakti se gjuhët tonale ndikojnë në dëgjimin tonë. Këtë e kanë treguar studime të dëgjimit absolut. Dëgjimi absolut është aftësia për të përcaktuar saktësisht tingujt e dëgjuar. Dëgjimi absolut është shumë i rrallë në Evropë dhe në Amerikën e Veriut. Më pak se 1 në 10000 njerëz e kanë atë. Ky fakt është i ndryshëm me folësit nativë të gjuhës kineze. Ku 9 herë më shume njerëz e kanë këtë aftësi të veçantë. Të gjithë e kemi gëzuar këtë aftësi kur ishim foshnje. Ajo ka qenë e nevojshme për të mësuar të flasim saktë. Për fat të keq, shumica e njerëzve e humbasin me kalimin e kohës. Lartësia e tonit është sigurisht shumë e rëndësishme edhe në muzikë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kulturat që flasin një gjuhë tonale. Melodia duhet ndjekur me shumë saktësi. Përndryshe një këngë e bukur dashurie bëhet një këngë e pakuptimtë!