македонски » португалски BR   Овошје и храна


15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [quinze]

Frutas e alimentos

15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [quinze]

Frutas e alimentos

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês BR
Јас имам една јагода. Eu t---- u- m------.
Јас имам едно киви и една лубеница. Eu t---- u- k--- e u- m----.
Јас имам еден портокал и еден грејпфрут. Eu t---- u-- l------ e u-- t------.
   
Јас имам едно јаболко и едно манго. Eu t---- u-- m--- e u-- m----.
Јас имам една банана и еден ананас. Eu t---- u-- b----- e u- a------.
Јас правам овошна салата. Eu f--- u-- s----- d- f-----.
   
Јас јадам тост. Eu c--- u-- t------.
Јас јадам тост со путер. Eu c--- u-- t------ c-- m-------.
Јас јадам тост со путер и мармалад. Eu c--- u-- t------ c-- m------- e d---.
   
Јас јадам сендвич. Eu c--- u- s--------.
Јас јадам сендвич со маргарин. Eu c--- u- s-------- c-- m--------.
Јас јадам сендвич со маргарин и домати. Eu c--- u- s-------- c-- m-------- e t-----.
   
Ни треба леб и ориз. Nó- p--------- d- p-- e a----.
Ни треба риба и стек. Nó- p--------- d- p---- e b----.
Ни треба пица и шпагети. Nó- p--------- d- p---- e e---------.
   
Што уште ни треба? De q-- é q-- p--------- m---?
Ни требаат моркови и домати за супата. Nó- p--------- d- c------- e t------ p--- a s---.
Каде има супермаркет? On-- h- u- s-----------?