македонски » руски   Чистење на куќата


18 [осумнаесет]

Чистење на куќата

-

+ 18 [восемнадцать]18 [vosemnadtsatʹ]

+ Уборка домаUborka doma

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Денес е сабота. Се----- с------.
S------- s------.
+
Денес ние имаме време. Се----- у н-- е--- в----.
S------- u n-- y---- v-----.
+
Денес ние ќе го чистиме станот. Се----- м- у------ к-------.
S------- m- u------- k-------.
+
   
Јас ја чистам бањата. Я у----- в в----- к------.
Y- u------ v v----- k------.
+
Мажот ми ја мие колата. Мо- м-- м--- м-----.
M-- m--- m---- m------.
+
Децата ги чистат велосипедите. Де-- ч----- в---------.
D--- c------- v---------.
+
   
Баба ги полева цвеќињата. Ба----- п------- ц----.
B------- p-------- t-----.
+
Децата ја раскреваат детската соба. Де-- у------ д------ к------.
D--- u------- d------- k------.
+
Мажот ми ја раскрева неговата работна маса. Мо- м-- у------ н- с---- п--------- с----.
M-- m--- u------- n- s----- p--------- s----.
+
   
Јас ги ставам алиштата во машината за перење алишта. Я з------- б---- в с--------- м-----.
Y- z--------- b----- v s---------- m------.
+
Јас ги закачувам алиштата. Я в---- б----.
Y- v------ b-----.
+
Јас ги пеглам алиштата. Я г---- б----.
Y- g----- b-----.
+
   
Прозорците се извалкани. Ок-- г------.
O--- g--------.
+
Подот е извалкан. По- г------.
P-- g-------.
+
Садовите се извалкани. По---- г------.
P----- g--------.
+
   
Кој ги чисти прозорците? Кт- м--- о---?
K-- m---- o---?
+
Кој всмукува прашина? Кт- п--------?
K-- p--------?
+
Кој ги мие садовите? Кт- м--- п-----?
K-- m---- p-----?
+