македонски » руски   Во воз


34 [триесет и четири]

Во воз

-

34 [тридцать четыре]
34 [tridtsatʹ chetyre]

В поезде
V poyezde

34 [триесет и четири]

Во воз

-

34 [тридцать четыре]
34 [tridtsatʹ chetyre]

В поезде
V poyezde

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Дали ова е возот за Берлин? Эт- п---- д- Б------?
E-- p----- d- B------?
Кога тргнува возот? Ко--- э--- п---- о-----------?
K---- e--- p----- o--------------?
Кога пристигнува возот во Берлин? Ко--- э--- п---- п-------- в Б-----?
K---- e--- p----- p--------- v B-----?
   
Простете, смеам ли да поминам? Из------- р-------- п-----?
I-------- r--------- p-----?
Мислам дека ова е моето место. По------- э-- м-- м----.
P--------- e-- m--- m----.
Мислам дека Вие седите на моето место. По------- в- с----- н- м--- м----.
P--------- v- s----- n- m---- m----.
   
Каде е вагонот за спиење? Гд- с------- в----?
G-- s------- v----?
Вагонот за спиење е на крајот од возот. Сп------ в---- в к---- п-----.
S------- v---- v k----- p------.
А каде е вагонот за јадење? – На почетокот. А г-- в-------------? – В г----- п-----.
A g-- v-------------? – V g----- p------.
   
Можам ли да спијам долу? Мо--- я б--- с---- н- н----- п----?
M----- y- b--- s---- n- n------ p----?
Можам ли да спијам во средината? Мо--- я б--- с---- н- с------ п----?
M----- y- b--- s---- n- s------ p----?
Можам ли да спијам горе? Мо--- я б--- с---- н- в------ п----?
M----- y- b--- s---- n- v------- p----?
   
Кога ќе бидеме на границата? Ко--- м- б---- н- г------?
K---- m- b---- n- g-------?
Колку долго трае патувањето до Берлин? Ка- д---- п---- и--- д- Б------?
K-- d---- p----- i--- d- B------?
Дали возот доцни? По--- о---------?
P----- o----------?
   
Имате ли нешто за читање? У В-- е--- ч--------- п-------?
U V-- y---- c---------- p--------?
Може ли човек овде да добие нешто за јадење и за пиење? Зд--- м---- ч--------- п----- и п-----?
Z---- m----- c---------- p------ i p-----?
Дали би ме разбудиле во 7.00 часот Ве молам? Ра------- м---- п---------- в с--- ч----.
R-------- m----- p----------- v s--- c-----.