македонски » руски   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [сорок девять]
49 [sorok devyatʹ]

Спорт
Sport

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [сорок девять]
49 [sorok devyatʹ]

Спорт
Sport

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскирусский
Се занимаваш ли со спорт? Ты з---------- с------?
T- z------------- s------?
Да, морам да се движам. Да- м-- н---- д--------.
D-- m-- n----- d---------.
Јас одам во еден спортски клуб. Я х--- в с--------- с-----.
Y- k----- v s---------- s-------.
   
Ние играме фудбал. Мы и----- в ф-----.
M- i------ v f-----.
Понекогаш пливаме. Ин---- м- п------.
I----- m- p-------.
Или возиме велосипед. Ил- м- к------- н- в---------.
I-- m- k--------- n- v---------.
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. В н---- г----- е--- ф--------- с------.
V n----- g----- y---- f--------- s------.
Исто така има и еден базен со сауна. Ес-- т-- ж- б------ с с-----.
Y---- t-- z-- b------ s s-----.
Има и едно игралиште за голф. И п------- д-- г----- т--- е---.
I p---------- d--- g----- t---- y----.
   
Што има на телевизија? Чт- п--------- п- т---------?
C--- p---------- p- t---------?
Во моментов има фудбалски натпревар. Ка- р-- и--- ф--------- м---.
K-- r-- i--- f--------- m----.
Германскиот тим игра против англискиот. Не--- и----- с а----------.
N----- i------ s a-----------.
   
Кој победува? Кт- в---------?
K-- v----------?
Немам појма. По----- н- и---.
P-------- n- i----.
Во моментов е нерешено. По-- н----.
P--- n------.
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. Су--- и- Б------.
S----- i- B------.
Сега има пенал. Се---- б---- о------------------ ш-------.
S------ b---- o------------------- s--------.
Гол! Еден спрема нула! Го-- О--- – н----
G--- O--- – n---!