polski » szwedzki   duży – mały


68 [sześćdziesiąt osiem]

duży – mały

-

+ 68 [sextioåtta]

+ stor – liten

68 [sześćdziesiąt osiem]

duży – mały

-

68 [sextioåtta]

stor – liten

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskisvenska
duży i mały st-- o-- l---n +
Słoń jest duży. El------- ä- s---. +
Mysz jest mała. Mu--- ä- l----. +
   
ciemny – jasny mö-- o-- l--s +
Noc jest ciemna. Na---- ä- m---. +
Dzień jest jasny. Da--- ä- l---. +
   
stary i młody ga---- o-- u-g +
Nasz dziadek jest bardzo stary. Vå- f----- / m----- ä- m----- g-----. +
70 lat temu był jeszcze młody. Fö- 70 å- s---- v-- h-- ä--- u--. +
   
piękny i brzydki va---- o-- f-l +
Motyl jest piękny. Fj------ ä- v-----. +
Pająk jest brzydki. Sp------ ä- f--. +
   
gruby – chudy tj--- o-- s--l +
Kobieta ważąca 100 kilogramów jest gruba. En k----- p- 100 k- ä- t----. +
Mężczyzna ważący 50 kilogramów jest chudy. En m-- p- 50 k- ä- s---. +
   
drogi i tani dy- o-- b----g +
Samochód jest drogi. Bi--- ä- d--. +
Gazeta jest tania. Ti------- ä- b-----. +
   

Code-Switching

Coraz więcej ludzi dorasta w dwóch językach. Potrafią mówić więcej niż jednym językiem. Wielu z tych ludzi często zamienia języki. W zależności od sytuacji decydują, jaki język wybrać. W życiu zawodowym mówią na przykład innym językiem niż w domu. W ten sposób dostosowują się do otoczenia. Są jednak możliwości spontanicznej zmiany języka. Fenomen ten jest nazywany Code-Switching. W zjawisku Code-Switching język zamieniany jest podczas mówienia. Dlaczego ludzie zamieniają język, może mieć wiele powodów. Często nie znajdują oni we własnym języku odpowiedniego słowa. W ten sposób mogą lepiej wyrazić się w innym języku. Powodem może być również to, że w jednym języku czują się pewniej.

Wtedy wybierają ten język do prywatnych czy osobistych celów. Czasami w jakimś języku nie ma odpowiedniego słowa. W tym przypadku mówca musi zamienić język. Lub zmienia go, by nie zostać zrozumianym. Code-Switching funkcjonuje wtedy jak język tajny. Dawniej mieszanie języków było krytykowane. Uważano, że taka osoba nie potrafi mówić prawidłowo żadnym językiem. Dzisiaj wygląda to inaczej. Code-Switching jest uważany za szczególną kompetencję językową. Obserwacja osób mówiących przy Code-Switching może być interesująca. Ponieważ często przy tym zmieniają nie tylko język. Zmieniają się również inne komunikacyjne elementy. Wiele osób w innym języku mówi szybciej, głośniej lub dobitniej. Nagle używają więcej gestów i mimiki. Code-Switching jest więc też trochę Culture-Switching…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że rozwinął się z łaciny. Jest więc spokrewniony z innymi romańskimi językami, jak hiszpańskim lub włoskim. Po ******u mówi się dziś na wszystkich kontynentach. Jest językiem ojczystym dla ponad 110 milionów ludzi. W sumie językiem _______m posługuje się około 220 milionów ludzi. Dzięki temu _______ jest językiem świata.

Wiele organizacji międzynarodowych używają _______ego jako języka urzędowego. Wcześniej _______ był też językiem dyplomacji. Dzisiaj tę rolę w dużym stopniu przejął angielski. Jednak w dalszym ciągu _______ jest jednym z najważniejszych języków w komunikacji. A liczba osób mówiących w tym języku od lat ciągle rośnie! Ma to związek z silnym wzrostem zaludnienia w afrykańskim i arabskim obszarze. Ale również na Karaibach czy na wyspach Południowego Pacyfiku mówi się po ******u. Kto często podróżuje, powinien koniecznie nauczyć się _______ego!