polski » włoski   Przymiotniki 1


78 [siedemdziesiąt osiem]

Przymiotniki 1

-

+ 78 [settantotto]

+ Aggettivi 1

78 [siedemdziesiąt osiem]

Przymiotniki 1

-

78 [settantotto]

Aggettivi 1

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiitaliano
stara kobieta un- d---- a-----a +
gruba kobieta un- d---- g----a +
wścibska kobieta un- d---- c-----a +
   
nowy samochód / nowe auto un- m------- n---a +
szybki samochód / szybkie auto un- m------- v----e +
wygodny samochód / wygodne auto un- m------- c----a +
   
niebieska sukienka un v------ a-----o +
czerwona sukienka un v------ r---o +
zielona sukienka un v------ v---e +
   
czarna torebka un- b---- n--a +
brązowa torebka un- b---- m-----e +
biała torebka un- b---- b----a +
   
mili ludzie ge--- c----- / p------ c----e +
uprzejmi ludzie ge--- g------ / p------ g-----i +
interesujący ludzie ge--- i----------- / p------ i----------i +
   
kochane dzieci ba----- c--i +
niegrzeczne dzieci ba----- i----------i +
grzeczne dzieci ba----- b---i +
   

Komputery mogą zrekonstruować słyszane słowa

Czytanie w myślach to od dawna marzenie ludzi. Każdy chciałby czasem wiedzieć, co ktoś o nas myśli. To marzenie jeszcze się nie ziściło. Nawet za pomocą nowej techniki nie możemy czytać w myślach. Co myślą inni, zostaje ich tajemnicą. Możemy jednak rozpoznać, co inni słyszą! Pokazał to naukowy eksperyment. Naukowcom udało się zrekonstruować słyszane słowa. W tym celu analizowano fale mózgowe badanych osób. Kiedy coś słyszymy, nasz mózg jest aktywny. Musi przetworzyć słyszany język. Powstaje przy tym określony model aktywności. Model ten można zapisać elektrodami.

A to zapisanie można przetwarzać dalej! Za pomocą komputera można je przekształcić w model dźwiękowy. W ten sposób słyszane słowo może zostać zidentyfikowane. Ta zasada funkcjonuje przy wszystkich słowach. Każde słowo, które słyszymy, wytwarza określony sygnał. Sygnał ten ma zawsze związek z brzmieniem słowa. Musi się więc przetłumaczyć go "tylko" na akustyczny sygnał. Jeśli mamy bowiem model dźwiękowy, to znamy to słowo. W eksperymencie osoby badane słyszały słowa prawdziwe i wymyślone. Część słyszanych słów nie istniała zatem. Mimo to słowa te mogły też być zrekonstruowane. Rozpoznane słowa mogą być wymawiane przez komputer. Ale jest też możliwe tylko ich wyświetlenie na ekranie. Naukowcy są pełni nadziei, że wkrótce będzie można lepiej rozumieć sygnały językowe. Marzenie o czytaniu w myślach jest zatem ciągle aktualne...
Zgadnij, jaki to język!
W języku _______m mówi około 75 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Korei Północnej i Południowej. Ale również w Chinach i Japonii występują mniejszości _______e. Jest jeszcze kwestią sporną, do jakiej rodziny językowej należy _______. Podział Korei daje się zauważyć też w języku obu tych krajów. ****** Południowa przejmuje na przykład wiele słów z angielskiego. Mieszkańcy Korei Północnej tych słów często nie rozumieją.

Języki standardowe obu krajów dostosowane są do obecnych dialektów głównych miast. Inną cechą szczególną języka _______ego jest jego dokładność. Język wskazuje na przykład na to, jakie wzajemne stosunki mają mówcy. Występuje zatem wiele form grzecznościowych i wiele różnych pojęć do krewnych. W _______m używa się pisma literowego. Pojedyncze litery skaładane są jako sylaby w wyimaginowanych kwadratach. Szczególnie interesujące są spółgłoski, które przez swoją formę funkcjonują jak obrazki. Pokazują, w jakiej pozycji przy wymowie są usta, język, podniebienie i gardło.