македонски » босански   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [trideset i jedan]

U restoranu 3

31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [trideset i jedan]

U restoranu 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиbosanski
Јас би сакал / сакала едно предјадење. Ht-- / h----- b-- p-------.
Јас би сакал / сакала една салата. Ht-- / h----- b-- s-----.
Јас би сакал / сакала една супа. Ht-- / h----- b-- s---.
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. Ht-- / h----- b-- d-----.
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. Ht-- / h----- b-- s------- s- š-----.
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. Ht-- / h----- b-- v--- i-- s--.
   
Ние сакаме да појадуваме. Ht---- / h----- b---- d----------.
Ние сакаме да ручаме. Ht---- / h----- b---- r-----.
Ние сакаме да вечераме. Ht---- / h----- b---- v-------.
   
Што сакате за појадок? Št- b---- h----- / h----- z- d------?
Лепчиња со мармалад и мед? Ze----- s m--------- i m----?
Тост со колбаси и сирење? To-- s k-------- i s----?
   
Едно варено јајце? Ku---- j---?
Едно јајце на око? Ja-- n- o--?
Еден омлет? Om---?
   
Молам, уште еден јогурт. Mo--- j-- j---- j-----.
Молам, уште сол и бибер. Mo--- j-- s--- i b-----.
Молам, уште една чаша вода. Mo--- j-- j---- č--- v---.