македонски » украински   Земји и јазици


5 [пет]

Земји и јазици

-

5 [п’ять]
5 [pʺyatʹ]

Країни і мови
Kraïny i movy

5 [пет]

Земји и јазици

-

5 [п’ять]
5 [pʺyatʹ]

Країни і мови
Kraïny i movy

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиукраїнська
Џон е од Лондон. Дж-- з Л------.
D---- z L------.
Лондон се наоѓа во Англија. Ло---- р----------- у В-------------.
L----- r------------- u V--------------.
Тој зборува англиски. Ві- .р-------- а----------.
V-- .r---------- a------------.
   
Марија е од Мадрид. Ма--- з М------.
M----- z M------.
Мадрид се наоѓа во Шпанија. Ма---- р----------- в І------.
M----- r------------- v I-------.
Таа зборува шпански. Во-- р-------- і---------.
V--- r---------- i----------.
   
Петар и Марта се од Берлин. Пе--- і М---- – з Б------.
P---- i M---- – z B------.
Берлин се наоѓа во Германија. Бе---- р----------- у Н--------.
B----- r------------- u N----------.
Зборувате ли вие двајцата германски? Чи р---------- в- о----- н--------?
C-- r------------ v- o----- n----------?
   
Лондон е главен град. Ло---- – ц- с------.
L----- – t-- s--------.
Мадрид и Берлин се исто така главни градови. Ма---- т- Б----- – ц- т---- с------.
M----- t- B----- – t-- t----- s-------.
Главните градови се големи и бучни. Ст----- – в----- і г--------.
S------- – v----- i h--------.
   
Франција се наоѓа во Европа. Фр----- р---------- в Є-----.
F-------- r----------- v Y------.
Египет се наоѓа во Африка. Єг---- р----------- в А-----.
Y------ r------------- v A------.
Јапонија се наоѓа во Азија. Яп---- р---------- в А---.
Y------- r----------- v A----.
   
Канада се наоѓа во Северна Америка. Ка---- р---------- в П-------- А------.
K----- r----------- v P---------- A-------.
Панама се наоѓа во Средна Америка. Па---- р---------- у Ц---------- А------ .
P----- r----------- u T------------ A------- .
Бразил се наоѓа во Јужна Америка. Бр------ р---------- в П-------- А------.
B-------- r----------- v P--------- A-------.