polski » serbski   W domu


17 [siedemnaście]

W domu

-

+ 17 [седамнаест]17 [sedamnaest]

+ У кућиU kući

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Tu jest nasz dom. Ов-- ј- н--- к---.
O--- j- n--- k----.
+
Na górze jest dach. Го-- ј- к---.
G--- j- k---.
+
Na dole jest piwnica. До-- ј- п-----.
D--- j- p-----.
+
   
Za domem jest ogród. Из- к--- ј- в--.
I-- k---- j- v--.
+
Przed domem nie ma ulicy. Пр-- к---- н--- у----.
P--- k----- n--- u----.
+
Obok domu są drzewa. По--- к--- ј- д-----.
P---- k---- j- d------.
+
   
Tu jest moje mieszkanie. Ов-- ј- м-- с---.
O--- j- m-- s---.
+
Tu jest kuchnia, a tu łazienka. Ов-- с- к----- и к-------.
O--- s- k------ i k-------.
+
Tam jest pokój dzienny i sypialnia. Та-- ј- д----- с--- и с------ с---.
T--- j- d----- s--- i s------- s---.
+
   
Drzwi od domu są zamknięte. Вр--- к--- с- з--------.
V---- k---- s- z--------.
+
Ale okna są otwarte. Ал- п------ с- о-------.
A-- p------ s- o-------.
+
Dzisiaj jest gorąco. Да--- ј- в----.
D---- j- v-----.
+
   
Pójdziemy do pokoju. Ми и---- у д----- с---.
M- i---- u d----- s---.
+
Tam jest kanapa i fotel. Та-- с- с--- и ф-----.
T--- s- s--- i f------.
+
Proszę usiąść! Се------
S------!
+
   
Tam stoi mój komputer. Та-- с---- м-- к--------.
T--- s---- m-- k--------.
+
Tam stoi moja wieża stereo. Та-- с---- м--- м------ л-----.
T--- s---- m--- m------ l-----.
+
Ten telewizor jest zupełnie nowy. Те------- ј- п------ н--.
T-------- j- p------ n--.
+
   

Słowa a zasób słownictwa

Każdy język ma swój własny zasób słownictwa. Składa się on z określonej liczby słów. Słowo to samodzielna jednostka językowa. Słowa mają zawsze jakieś odrębne znaczenie. To odróżnia je od głoski czy sylaby. Liczba słów jest różna w każdym języku. Angielski ma na przykład bardzo dużo słów. W kategorii słownictwa są nawet mistrzostwa świata. Angielski powinien mieć ponad milion słów. Słownik Oxford English Dictionary liczy ich ponad 600 000. Chiński, hiszpański czy rosyjski mają o wiele mniej. Słownictwo języka zależy także od jego historii. Angielski został ukształtowany pod wpływem wielu języków i kultur.

Przez to angielski zasób słownictwa wyraźnie się zwiększył. Również dzisiaj angielskie słownictwo ciągle się zwiększa. Eksperci oceniają, że każdego dnia przybywa 15 nowych słów. Pochodzą one przede wszystkim z obszaru nowych mediów. Nie uwzględnia się przy tym naukowego języka specjalistycznego. Sama chemiczna terminologia specjalistyczna obejmuje bowiem tysiące słów. W prawie wszystkich językach rzadziej używane są długie słowa niż krótkie. I większość ludzi używa tylko nielicznych. Dlatego jest różnica pomiędzy słownictwem aktywnym a pasywnym. Pasywny zasób słownictwa zawiera słowa, które rozumiemy. Nie używamy ich jednak albo używamy bardzo rzadko. Aktywny zasób słownictwa obejmuje słowa, których używamy regularnie. Dla prostych rozmów czy tekstów wystarczy już niewielka liczba słów. W angielskim potrzebuje się do tego tylko około 400 słów i 40 czasowników. Nie martw się więc, jeśli Twoje słownictwo jest ograniczone!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do afroazjatyckiej grupy językowej. Jest blisko spokrewniony z arabskim i aramejskich. _______ jest językiem ojczystym dla 5 milionów ludzi. Współczesny _______ jest jednak językiem stworzonym sztucznie… Podstawą do tego był język staro_______, dawno temu wymarły. Słownictwo i gramatyka zostały jednak częściowo przejęte z innych języków. W ten sposób język staro_______ zmieniał się we współczesny język standardowy.

Taka planowa zmiana języka to rzadko spotykane zjawisko na świecie. _______ system znaków składa się z pisma spółgłoskowego. Oznacza to, że samogłosek z reguły się nie pisze. Nie ma dla nich żadnych innych liter. Pismo _______e czyta się w kierunku z prawej do lewej. Jego znaki mają starą tradycję i mają 3000 lat. Kto uczy się _______ego, poznaje jednocześnie trochę historii kultury. Przekonaj się sam!