македонски » бенгалски   Во воз


34 [триесет и четири]

Во воз

-

৩৪ [চৌঁত্রিশ]
34 [Caum̐triśa]

ট্রেনে
Ṭrēnē

34 [триесет и четири]

Во воз

-

৩৪ [চৌঁত্রিশ]
34 [Caum̐triśa]

ট্রেনে
Ṭrēnē

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиবাংলা
Дали ова е возот за Берлин? এট- ক- ব------- য---- ট----?
Ē-- k- b------ y----- ṭ----?
Кога тргнува возот? এই ট------ ক-- ছ----?
Ē-- ṭ------ k------ c------?
Кога пристигнува возот во Берлин? এই ট------ ব------- ক-- প------?
Ē-- ṭ------ b------ k------ p---------?
   
Простете, смеам ли да поминам? মা- ক----- আ-- ক- আ-- য--- প---?
M---- k-------- ā-- k- ā-- y--- p---?
Мислам дека ова е моето место. আম-- ম-- হ- এ-- আ--- ব---- জ---- ৷
Ā---- m--- h--- ē-- ā---- b------- j----ā
Мислам дека Вие седите на моето место. আম-- ম-- হ- আ--- আ--- জ----- ব-- আ--- ৷
Ā---- m--- h--- ā---- ā---- j------- b--- ā----a
   
Каде е вагонот за спиење? স্----- ক----?
S------ k------?
Вагонот за спиење е на крајот од возот. স্----- ট------ শ---- দ--- আ-- ৷
S------ ṭ------ ś----- d--- ā--ē
А каде е вагонот за јадење? – На почетокот. আর খ---- জ---- ক----? – স----- দ--- ৷
Ā-- k------ j----- k------? – S------- d--ē
   
Можам ли да спијам долу? আম- ক- ন--- শ--- প---?
Ā-- k- n--- ś--- p---?
Можам ли да спијам во средината? আম- ক- ম------ শ--- প---?
Ā-- k- m--------- ś--- p---?
Можам ли да спијам горе? আম- ক- উ--- শ--- প---?
Ā-- k- u---- ś--- p---?
   
Кога ќе бидеме на границата? আম-- ব------ ক-- প-----?
Ā---- b------ k------ p---------?
Колку долго трае патувањето до Берлин? বা----- য------ ক- স-- ল---?
B------ y------ k--- s----- l---?
Дали возот доцни? ট্--- ক- দ----- চ---?
Ṭ---- k- d----- c------?
   
Имате ли нешто за читање? আপ--- ক--- প----- ম- ক--- আ--?
Ā------ k---- p------- m--- k---- ā---?
Може ли човек овде да добие нешто за јадење и за пиење? এখ--- খ---- এ-- প-- ক--- জ--- ক--- প---- য--- প---?
Ē----- k------ ē--- p--- k----- j----- k---- p----- y--- p---?
Дали би ме разбудиле во 7.00 часот Ве молам? আপ-- ক- দ-- ক-- আ---- ৭ ট-- স-- জ----- দ----?
Ā---- k- d--- k--- ā---- 7 ṭ--- s----- j----- d-----?