македонски » албански   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [shtatёmbёdhjetё]

Nё shtёpi

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [shtatёmbёdhjetё]

Nё shtёpi

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиShqip
Еве ја нашата куќа. Kё-- ё---- s------ j---.
Горе е покривот. La-- ё---- ç----.
Долу е подрумот. Po---- ё---- b------.
   
Позади куќата има градина. Mb---- s------- ё---- k------.
Пред куќата нема улица. Pa-- s------- n-- k- r----.
Покрај куќата има дрвја. Pr--- s------- k- p---.
   
Еве го мојот стан. Kj- ё---- b----- i--.
Овде се кујната и бањата. Kj- ё---- k------ d-- b------.
Таму се дневната соба и спалната соба. At-- ё---- d---- e n------ d-- d---- e g-----.
   
Влезната врата е затворена. De-- e s------- ё---- e m------.
Но прозорците се отворени. Po- d------- j--- t- h-----.
Денес е жешко. So- ё---- n-----.
   
Ние одиме во дневната соба. Ne s------ n- d----- e n------.
Таму има една софа и една фотеља. At-- ё---- n-- d---- d-- n-- k------.
Седнете! Ul---!
   
Таму стои мојот компјутер. At-- ё---- k--------- i-.
Таму стои мојот стерео уред. At-- ё---- m---------- i-.
Телевизорот е сосема нов. Te-------- ё---- i r- f---.