македонски » албански   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [dyzetёeshtatё]

Pёrgatitjet pёr udhёtim

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [dyzetёeshtatё]

Pёrgatitjet pёr udhёtim

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиShqip
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! Ti d---- t- b--- g--- v------- t---!
Не смееш ништо да заборавиш! S’----- t- h------ a----!
Потребен ти е еден голем куфер! Tё d---- n-- v------ e m----!
   
Немој да го заборавиш пасошот! Mo- h---- p----------!
Немој да го заборавиш авионскиот билет! Mo- h---- b------ e f---------!
Немој да ги заборавиш патничките чекови! Mo- h---- ç---- e u--------!
   
Земи крема за сончање со себе. Me-- k----- k------------- m- v---.
Земи ги очилата за сонце со себе. Me-- s---- e d------ m- v---.
Земи го шеширот за сонце со себе. Me-- k------ m- v---.
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? A d- t- m------ n-- h---- r---- m- v---?
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? A d- t- m------ n-- g---- m- v---?
Сакаш ли да земеш чадор со себе? A d- t- m------ n-- ç---- m- v---?
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. Mo- h---- p----------- k-------- ç------.
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. Mo- h---- k-------- r------ x-------.
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. Mo- h---- p-------- k------- e n---- d-- b-----.
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. Tё d---- k------ s------ d-- ç----.
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. Tё d---- s---- h------- s---- d-- n-- g------- t------.
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. Tё d---- n-- k------ n-- f---- d------- d-- n-- p---- d-------.