македонски » португалски PT   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

+ 16 [dezasseis ]

+ Estações do ano e tempo

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [dezasseis ]

Estações do ano e tempo

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês PT
Ова се годишните времиња: Es--- s-- a- e------- d- a--: +
пролет, лето A p--------- o v----, +
есен, зима. o o------ o i------. +
   
Летото е жешко. O v---- é q-----. +
Во лето сонцето грее. No v---- f-- s--. +
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. No v---- g------- d- p------. +
   
Зимата е студена. O i------ é f---. +
Во зима снежи или врне. No i------ n--- o- c----. +
Во зимата остануваме со задовослтво дома. No i------ g------- d- f---- e- c---. +
   
Студено е. Es-- f---. +
Врне дожд. Es-- a c-----. +
Ветровито е. Es-- v----. +
   
Топло е. Es-- c----. +
Сончево е. Es-- s--. +
Ведро е. Es-- b-- t----. +
   
Какво е времето денес? Co-- é q-- e--- o t---- h---? +
Денес е студено. Ho-- e--- f---. +
Денес е топло. Ho-- e--- c----. +