македонски » португалски PT   Состанок / Средба


24 [дваесет и четири]

Состанок / Средба

-

24 [vinte e quatro]

Encontro

24 [дваесет и четири]

Состанок / Средба

-

24 [vinte e quatro]

Encontro

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиportuguês PT
Го пропушти ли автобусот? Pe------ o a--------?
Те чекав половина час. Eu e------ p-- t- m--- h---.
Немаш ли мобилен со себе? Nã- t--- u- t-------- c------?
   
Следниот пат биди точен / точна! Da a p------ v-- s- p------!
Следниот пат земи такси! Da a p------ v-- a----- u- t---!
Следниот пат земи еден чадор со себе! Da a p------ v-- l--- u- c----- d- c----!
   
Утре сум слободен / слободна. Am---- e---- d- f----.
Ќе се сретнеме ли утре? Ve------ a-----?
Жал ми е, но јас не можам утре. De------- m-- a----- n-- p----.
   
Имаш ли нешто планирано за викендов? Já t--- p----- p--- e--- f-- d- s-----?
Или пак си веќе договорен / договорена? Ou j- t--- a---- e-------?
Предлагам да се сретнеме за викендот. Eu s----- q-- n-- e---------- n- f-- d- s-----.
   
Ќе правиме ли пикник? Va--- f---- u- p---------?
Ќе одиме ли на плажа? Va--- à p----?
Ќе одиме ли на планина? Va--- à- m--------?
   
Ќе те земам од канцеларијата. Eu v-- b-------- a- e---------.
Ќе те земам од дома. Eu v-- b-------- a c---.
Ќе те земам од автобуската станица. Eu v-- b-------- à p------ d- a--------.