македонски » српски   Поставување прашања 2


63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

+ 63 [шездесет и три]63 [šezdeset i tri]

+ Постављати питања 2Postavljati pitanja 2

63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

63 [шездесет и три]
63 [šezdeset i tri]

Постављати питања 2
Postavljati pitanja 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскисрпски
Јас имам хоби. Ја и--- х---.
J- i--- h---.
+
Јас играм тенис. Ја и---- т----.
J- i---- t----.
+
Каде има игралиште за тенис? Гд- ј- т------ т----?
G-- j- t------ t----?
+
   
Имаш ли хоби? Им-- л- т- х---?
I--- l- t- h---?
+
Јас играм фудбал. Ја и---- ф-----.
J- i---- f-----.
+
Каде има фудбалско игралиште? Гд- ј- ф-------- т----?
G-- j- f-------- t----?
+
   
Ме боли раката. Бо-- м- р---.
B--- m- r---.
+
Ме боли стопалото и раката исто така. Но-- и р--- м- т----- б---.
N--- i r--- m- t----- b---.
+
Каде има доктор? Гд- с- н----- д-----?
G-- s- n----- d-----?
+
   
Јас имам автомобил. Ја и--- а---.
J- i--- a---.
+
Јас исто така имам и мотор. Ја и--- i м----.
J- i--- i m----.
+
Каде има паркиралиште? Гд- ј- п------?
G-- j- p------?
+
   
Јас имам пуловер. Ја и--- џ-----.
J- i--- d------.
+
Јас исто така имам јакна и едни фармерки. Ја и--- т----- ј---- и џ--- п--------.
J- i--- t----- j---- i d---- p--------.
+
Каде има машина за перење алишта? Гд- ј- в-- м-----?
G-- j- v-- m-----?
+
   
Јас имам чинија. Ја и--- т----.
J- i--- t-----.
+
Јас имам нож, вилушка и лажица. Ја и--- н--- в------ и к-----.
J- i--- n--- v------- i k-----.
+
Каде се солта и биберот? Гд- с- с- и б----?
G-- s- s- i b----?
+