македонски » хинди   Автомоблиска незгода


39 [триесет и девет]

Автомоблиска незгода

-

३९ [उनतालीस]
39 [unataalees]

गाड़ी खराब हो गई
gaadee kharaab ho gaee

39 [триесет и девет]

Автомоблиска незгода

-

३९ [उनतालीस]
39 [unataalees]

गाड़ी खराब हो गई
gaadee kharaab ho gaee

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Каде е следната бензинска пумпа? यह-- स--- न----- प------ प-- क--- ह-?
y----- s----- n------- p----- p--- k----- h--?
Јас имам една дупната гума. मे-- ट--- फ-- ग-- ह-
m--- t----- p---- g--- h-i
Дали можете да го промените тркалото? क्-- आ- प---- ब-- स--- ह--?
k-- a-- p----- b---- s----- h---?
   
Потребни ми се неколку литра дизел. मु-- ए- – द- ल--- ड---- च----
m---- e- – d- l---- d----- c-----e
Немам повеќе бензин. पे----- ख--- ह- ग-- ह-
p----- k---- h- g--- h-i
Имате ли резервна туба ? क्-- आ--- प-- प------ क- ड----- ह-?
k-- a----- p--- p----- k- d---- h--?
   
Каде можам да телефонирам? मै- क--- स- फ-- क- स--- / स--- ह--?
m--- k----- s- p--- k-- s----- / s------ h---?
Ми треба влечна служба. मु-- भ------- स--- क- ज----- ह-
m---- b----------- s--- k-- z------ h-i
Барам една работилница. मै- ग---- ढ--- र-- / र-- ह--
m--- g----- d------ r--- / r---- h--n
   
Се случи сообраќајна несреќа. एक द------- ह-- ह-
e- d--------- h--- h-i
Каде е најблискиот телефон? यह-- स--- न----- ट------ ब-- क--- ह-?
y----- s----- n------- t------- b---- k----- h--?
Имате ли мобилен со себе? क्-- आ--- प-- म----- फ-- ह-?
k-- a----- p--- m----- p--- h--?
   
Потребна ни е помош. हम-- म-- क- ज----- ह-
h---- m---- k-- z------ h-i
Повикајте еден лекар! डॉ---- क- ब------
d----- k- b-----e
Повикајте ја полицијата! पु--- क- ब------
p---- k- b-----e
   
Вашите документи Ве молам. कृ--- अ--- क---- द------
k----- a---- k----- d------e
Вашата возачка дозвола Ве молам. कृ--- अ--- ल------- द------
k----- a---- l------- d------e
Вашата сообраќајна дозвола Ве молам. कृ--- अ--- ग---- क- क---- द------
k----- a---- g----- k- k----- d------e