македонски » хинди   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

+ ५७ [सत्तावन]57 [sattaavan]

+ डॉक्टर के पासdoktar ke paas

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

५७ [सत्तावन]
57 [sattaavan]

डॉक्टर के पास
doktar ke paas

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Јас имам еден термин кај лекар. मे-- ड----- क- स-- म------ ह-
m---- d----- k- s---- m-------- h-i
+
Терминот е во десет часот. मे-- म------ १- ब-- ह-
m---- m-------- 10 b--- h-i
+
Како е вашето име? आप-- न-- क--- ह-?
a----- n--- k-- h--?
+
   
Седнете во чекалната Ве молам. कृ--- प---------- म-- ब----
k----- p------------- m--- b-----e
+
Лекарот ќе дојде веднаш. डॉ---- क-- स-- म-- आ ज-----
d----- k---- s---- m--- a- j----e
+
Каде сте осигурани? आप-- ब--- क--- स- क----- ह-?
a----- b---- k----- s- k-------- h--?
+
   
Што можам да сторам за вас? मै- आ- क- ल-- क--- क- स--- / स--- ह--?
m--- a-- k- l-- k-- k-- s----- / s------ h---?
+
Имате ли болки? क्-- आ--- द--- ह- र-- ह-?
k-- a----- d--- h- r--- h--?
+
Каде ве боли? आप-- क--- द--- ह- र-- ह-?
a----- k----- d--- h- r--- h--?
+
   
Секогаш имам болки во грбот. मु-- ह---- प------ ह--- ह-
m---- h------ p--------- h--- h-i
+
Често имам главоболки. मु-- अ---- स----- ह--- ह-
m---- a---- s------- h--- h-i
+
Понекогаш имам болки во стомакот. मु-- क-- क-- प------ ह--- ह-
m---- k----- k----- p------- h--- h-i
+
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. कृ--- क-- त- क- क--- उ-----
k----- k---- t-- k- k----- u-----e
+
Легнете на лежалката, Ве молам. कृ--- ब----- प- ल-- ज---
k----- b----- p-- l-- j--e
+
Крвниот притисок е во ред. रक------ ठ-- ह-
r--------- t---- h-i
+
   
Ќе ви дадам една инекција. मै- आ--- ए- इ------- ल-- द--- / द--- ह--
m--- a----- e- i-------- l--- d--- / d---- h--n
+
Ќе ви дадам таблети. मै- आ--- ग------ द- द--- / द--- ह--
m--- a----- g------- d- d--- / d---- h--n
+
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. मै- आ--- द------ ल-- द--- / द--- ह--
m--- a----- d-------- l--- d--- / d---- h--n
+