македонски » турски   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [otuz bir]

Restoranda 3

31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [otuz bir]

Restoranda 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиTürkçe
Јас би сакал / сакала едно предјадење. Bi- o----- i--------.
Јас би сакал / сакала една салата. Bi- s----- i--------.
Јас би сакал / сакала една супа. Bi- ç---- i--------.
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. Bi- t---- i--------.
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. Kr----- d------- i--------.
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. Me--- v--- p----- i--------.
   
Ние сакаме да појадуваме. Ka------ y----- i--------.
Ние сакаме да ручаме. Öğ-- y----- i--------.
Ние сакаме да вечераме. Ak--- y----- i--------.
   
Што сакате за појадок? Ka-------- n- i---------?
Лепчиња со мармалад и мед? Ma------ v- b---- s------?
Тост со колбаси и сирење? So----- v- p------- t---?
   
Едно варено јајце? Bi- h-------- y------?
Едно јајце на око? Bi- y---- y------?
Еден омлет? Bi- o----?
   
Молам, уште еден јогурт. Lü---- b-- y----- d---.
Молам, уште сол и бибер. Lü---- b---- d--- t-- v- b----.
Молам, уште една чаша вода. Lü---- b-- b----- s- d---.