македонски » каталонски   Двојни сврзници


98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

-

+ 98 [noranta-vuit]

+ Conjuncions dobles

98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

-

98 [noranta-vuit]

Conjuncions dobles

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Патувањето навистина беше убаво, но премногу напорно. El v----- v- s-- s--- d---- b----- p--- m---- e--------. +
Возот навистина беше точен, ама преполн. El t--- v- a------ p------- p--- m--- p--. +
Хотелот навистина беше удобен, ама премногу скап. L'----- e-- s--- d---- a--------- p--- m---- c--. +
   
Тој ќе го земе или автобусот или возот. Pr-- o l-------- o e- t---. +
Тој ќе дојде или вечерва или утре изутрина. Ve o a------ n-- o d--- a- m---. +
Тој ќе живее или кај нас или во хотел. Es q---- a c--- n----- o b- a l------. +
   
Таа зборува како шпански, исто така и англиски. El-- p---- n- n---- e------- s--- t---- a-----. +
Таа живееше како во Мадрид, исто така и во Лондон. El-- v---- n- n---- a M------ s--- t---- a L------. +
Таа како што ја знае Шпанија, исто така ја знае и Англија. El-- c----- n- s------- E------- s--- t---- A---------. +
   
Тој не само што е глуп, туку исто така е и мрзелив. No n---- é- e------- s--- t---- m------. +
Таа не само што е убава, туку исто така е и интелигентна. El-- n- n---- é- b------ s--- t---- i-----------. +
Таа не зборува само германски, туку и француски. El-- p---- n- s------- a------- s--- t---- f------. +
   
Јас не умеам да свирам ниту на клавир, ниту пак на гитара. No s- t---- n- e- p---- n- l- g-------. +
Јас не умеам да танцувам ниту валцер, ниту пак самба. No s- b----- n- e- v--- n- l- s----. +
Мене не ми се допаѓа нити операта, ниту пак балетот. No m------- l------ n- e- b-----. +
   
Колку побргу работиш, толку порано ќе бидеш готов. Co- m-- r---- t--------- m-- d----- a-------. +
Колку порано ќе дојдеш, толку порано можеш да си одиш. Co- m-- a---- v------- m-- d----- t--- p----- a---. +
Колку човек старее, толку човек станува поудобен. Co- m-- g---- e-- f--- m-- e-- a-------. +