македонски » шведски   Во трговски центар


52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

52 [femtiotvå]

I varuhuset

52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

52 [femtiotvå]

I varuhuset

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиsvenska
Ќе одиме ли во трговскиот центар? Sk- v- g- t--- e-- v------?
Јас морам да пазарувам. Ja- m---- h-----.
Сакам многу да накупам. Ja- v--- h----- m-----.
   
Каде се канцелариските материјали? Va- f---- k--------------?
Ми требаат пликови и хартија за писма. Ja- b------ k----- o-- b---------.
Ми требаат пенкала и маркери. Ja- b------ k------------- o-- t----------.
   
Каде е мебелот? Va- ä- m-------?
Ми треба еден шкаф и една комода. Ja- b------ e-- s--- o-- e- b---.
Ми треба една работна маса и еден регал. Ja- b------ e-- s-------- o-- e- h----.
   
Каде се играчките? Va- ä- l---------?
Ми треба една кукла и едно плишано мече. Ja- b------ e- d---- o-- e- t---------.
Ми треба еден фудбал и една шаховска табла. Ja- b------ e- f------ o-- e-- s---------.
   
Каде е алатот? Va- ä- v--------?
Ми треба еден чекан и една клешта. Ja- b------ e- h------ o-- e- t---.
Ми треба една дупчалка и еден штрафцигер. Ja- b------ e- b--- o-- e- s----------.
   
Каде е накитот? Va- ä- s-------?
Ми треба едно ланче и една нараквица. Ja- b------ e- k---- o-- e-- a------.
Ми треба еден прстен и обетки. Ja- b------ e- r--- o-- ö-------.