Libri i frazës

sq Nё tren   »   pl W pociągu

34 [tridhjetёekatёr]

Nё tren

Nё tren

34 [trzydzieści cztery]

W pociągu

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Polonisht Luaj Më shumë
A ёshtё ky treni pёr Berlin? Cz- t- j--- p----- d- B------? Czy to jest pociąg do Berlina? 0
Kur niset treni? O k----- o------- t-- p-----? O której odjeżdża ten pociąg? 0
Kur arrin nё Berlin? O k----- t-- p----- b----- w B-------? O której ten pociąg będzie w Berlinie? 0
Mё falni, a mund tё kaloj? Pr---------- c-- m--- p------? Przepraszam, czy mogę przejść? 0
Mё duket se ky ёshtё vendi im. To j--- c---- m--- m------. To jest chyba moje miejsce. 0
Mё duket se ju jeni ulur nё vendin tim. Są---- ż- p-- / p--- s----- n- m--- m------. Sądzę, że pan / pani siedzi na moim miejscu. 0
Ku ёshtё vagoni me shtretёr? Gd--- j--- w---- s-------? Gdzie jest wagon sypialny? 0
Vagoni me shtretёr ёshtё nё fund tё trenit. Wa--- s------- j--- n- k---- p------. Wagon sypialny jest na końcu pociągu. 0
Ku ёshtё vagoni restorant? – Nё fillim. A g---- j--- w---- r------------? – N- p-------. A gdzie jest wagon restauracyjny? – Na początku. 0
A mund tё fle poshtё? Cz- m--- s--- n- d---? Czy mogę spać na dole? 0
A mund tё fle nё mes? Cz- m--- s--- p- ś-----? Czy mogę spać po środku? 0
A mund tё fle lart? Cz- m--- s--- n- g----? Czy mogę spać na górze? 0
Kur arrijmё nё kufi? Ki--- b------- n- g------? Kiedy będziemy na granicy? 0
Sa zgjat udhёtimi pёr nё Berlin? Ja- d---- t--- p----- d- B------? Jak długo trwa podróż do Berlina? 0
A ёshtё treni me vonesё? Cz- t-- p----- m- o---------? Czy ten pociąg ma opóźnienie? 0
A keni ndonjё gjё pёr tё lexuar? Ma p-- / p--- c-- d- c-------? Ma pan / pani coś do czytania? 0
A mund tё marrёsh ndonjё gjё pёr tё ngrёnё dhe pirё kёtu? Cz- m---- t- d----- c-- d- j------- i p----? Czy można tu dostać coś do jedzenia i picia? 0
A mund tё mё zgjoni nё orёn 7.00? Mo-- m--- p-- / p--- o------ o 7.00? Może mnie pan / pani obudzić o 7.00? 0

Foshnjat janë lexues të buzëve!

Kur foshnjat mësojnë të flasin, ata vërejnë gojën e prindërve të tyre. Ky është përfundimi i psikologëve të zhvillimit. Kur janë rreth gjashtë muaj, foshnjat fillojnë të lexojnë buzët. Kështu ata mësojnë sesi të formojnë gojën për të nxjerrë tinguj. Kur foshnjat janë një vjeç, ato mund të kuptojnë disa fjalë. Në këtë moshë ato fillojnë t'i shohin njerëzit sërish në sy. Kështu ato marrin shumë informacione të rëndësishme. Duke i parë në sy ato kuptojnë nëse prindërit e tyre janë të lumtur apo të trishtuar. Ato fillojnë të njihen me botën e emocioneve. Bëhet interesante nëse ju flisni në një gjuhë të huaj. Foshnjat fillojnë, përsëri, të përpiqen të lexojnë buzët. Kështu ato mësojnë sesi të formojnë tinguj të huaj gjithashtu. Prandaj, kur flisni me foshnjat, gjithmonë duhet t'i shikoni. Për më tepër, foshnjat kanë nevojë për dialog për të zhvilluar gjuhën. Prindërit shpesh përsërisin atë që thotë foshnja e tyre. Kështu foshnjat marrin feedback -un. Kjo është shumë e rëndësishme për fëmijët e vegjël. Në këtë mënyrë ata dinë nëse i kuptoni. Konfirmimi i motivon foshnjat. Ato vazhdojnë të kënaqen duke mësuar të flasin. Pra, nuk është e mjaftueshme që fëmijët të dëgjojnë të dhëna audio. Studimet kanë vërtetuar se foshnjat janë me të vërtetë në gjendje të lexojnë buzët. Në eksperimente, fëmijëve të vegjël u janë treguan video pa zë. Videot ishin në gjuhën amtare të foshnjave dhe në gjuhë të huaj. Foshnjat i shikonin më gjatë videot në gjuhën e tyre. Ato ishin gjithashtu dukshëm më të vëmendshme. Fjalët e para të bebeve janë të njëjta në të gjithë botën. Mami dhe Babi - kjo është e lehtë për t'u shqiptuar në të gjitha gjuhët!