македонски » Амхарски   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [ሰላሳ አንድ]
31 [selasa ānidi]

በምግብ ቤት ውስጥ 3
bemigibi bēti wisit’i 3

31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [ሰላሳ አንድ]
31 [selasa ānidi]

በምግብ ቤት ውስጥ 3
bemigibi bēti wisit’i 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Јас би сакал / сакала едно предјадење. የም-- ፍ--- ማ--- እ------
y------- f------- m-------- i----------።
Јас би сакал / сакала една салата. ሰላ- እ------
s------ i----------።
Јас би сакал / сакала една супа. ሾር- እ------
s------ i----------።
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. ዋና ም-- ተ--- እ------
w--- m----- t------- i----------።
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. አይ- ክ-- ከ--- እ-- ጋ- እ------
ā---- k----- k------- i---- g--- i----------።
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. ጥቂ- ፍ--- ወ-- አ-- እ------
t------- f------- w----- ā---- i----------።
   
Ние сакаме да појадуваме. ቁር- መ--- እ-------
k------ m------- i------------።
Ние сакаме да ручаме. ምሳ መ--- እ-------
m--- m------- i------------።
Ние сакаме да вечераме. እራ- መ--- እ-------
i---- m------- i------------።
   
Што сакате за појадок? ቁር- ም- ይ----?
k------ m--- y---------?
Лепчиња со мармалад и мед? ዳቦ በ----- እ- በ---
d--- b----------- i-- b-----?
Тост со колбаси и сирење? የተ--- ዳ- በ--- እ- አ---
y---------- d--- b--------- i-- ā----?
   
Едно варено јајце? የተ--- እ----?
y----------- i---------?
Едно јајце на око? ተጠ-- እ----?
t-------- i---------?
Еден омлет? የእ---- ቂ--
y------------ k-----?
   
Молам, уште еден јогурт. ሌላ እ-- እ---/ሽ-
l--- i---- i------/s--።
Молам, уште сол и бибер. ተጨ-- ጨ- እ- በ---- እ---/ሽ-
t--------- c----- i-- b--------- i------/s--።
Молам, уште една чаша вода. ተጨ-- አ-- ብ--- ው- እ---/ሽ-
t--------- ā---- b---------- w--- i------/s--።