Libri i frazës

sq Nё restorant 2   »   ja レストランで2

30 [tridhjetё]

Nё restorant 2

Nё restorant 2

30 [三十]

30 [San jū]

レストランで2

[resutoran de 2]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Japonisht Luaj Më shumë
Njё lёng molle, ju lutem. リンゴジュースを お願い します 。 リンゴジュースを お願い します 。 0
ri------- o o------------.ringojūsu o onegaishimasu.
Njё limonatё, ju lutem. レモネードを お願い します 。 レモネードを お願い します 。 0
re------ o o------------.remonēdo o onegaishimasu.
Njё lёng domatesh, ju lutem. トマトジュースを お願い します 。 トマトジュースを お願い します 。 0
to-------- o o------------.tomatojūsu o onegaishimasu.
Do tё doja njё gotё verё tё kuqe. 赤ワインを 一杯 ください 。 赤ワインを 一杯 ください 。 0
ak----- o i---- k------.akawain o ippai kudasai.
Do tё doja njё gotё verё tё bardhё. 白ワインを 一杯 ください 。 白ワインを 一杯 ください 。 0
sh--- w--- o i---- k------.shiro wain o ippai kudasai.
Do tё doja njё shishe shampanjё. シャンペンを 一杯 ください 。 シャンペンを 一杯 ください 。 0
sh----- o i---- k------.shanpen o ippai kudasai.
A tё pёlqen peshku? 魚は 好き です か ? 魚は 好き です か ? 0
sa---- w- s------- k-?sakana wa sukidesu ka?
A tё pёlqen mishi i lopёs? 牛肉は 好き です か ? 牛肉は 好き です か ? 0
gy----- w- s------- k-?gyūniku wa sukidesu ka?
A tё pёlqen mishi i derrit? 豚肉は 好き です か ? 豚肉は 好き です か ? 0
bu------ w- s------- k-?butaniku wa sukidesu ka?
Dua diçka pa mish. 何か 、 肉料理 以外の ものを お願い します 。 何か 、 肉料理 以外の ものを お願い します 。 0
na----- n--- r---- i--- n- m--- o o------------.nanika, niku ryōri igai no mono o onegaishimasu.
Dua njё pjatancё me perime. 野菜の 盛り合わせを お願い します 。 野菜の 盛り合わせを お願い します 。 0
ya--- n- m-------- o o------------.yasai no moriawase o onegaishimasu.
Dua diçka qё nuk zgjat shumё. 早く できる ものを お願い します 。 早く できる ものを お願い します 。 0
ha---- d----- m--- o o------------.hayaku dekiru mono o onegaishimasu.
E doni me pilaf? ライス付きに します か ? ライス付きに します か ? 0
ra---- t---- n- s------ k-?raisu- tsuki ni shimasu ka?
E doni me makarona? ヌードル付きに します か ? ヌードル付きに します か ? 0
nū---------- n- s------ k-?nūdoru-tsuki ni shimasu ka?
E doni me patate? ジャガイモ付きに します か ? ジャガイモ付きに します か ? 0
ja----------- n- s------ k-?jagaimo-tsuki ni shimasu ka?
Nuk mё shijon. 口に 合いません 。 口に 合いません 。 0
ku--- n- a------.kuchi ni aimasen.
Ushqimi ёshtё i ftohtё. 料理が 冷めて います 。 料理が 冷めて います 。 0
ry--- g- s----- i----.ryōri ga samete imasu.
Nuk e kam porositur kёtё. これは 注文して いません 。 これは 注文して いません 。 0
ko-- w- c----- s---- i-----.kore wa chūmon shite imasen.

Gjuha dhe reklamimi

Reklamimi paraqet një formë specifike të komunikimit. Ai kërkon të krijojë kontakte midis prodhuesve dhe klientëve. Si çdo lloj komunikimi, edhe ky ka një histori të gjatë. Politikanët dhe tavernat reklamoheshin që në antikitet. Gjuha e reklamave përdor elemente të veçanta të retorikës. Meqenëse ka një qëllim specifik, është një komunikim i planifikuar. Duhet të na tërheqë vëmendjen, duhet të ngjallë interesin tonë. Mbi të gjitha, ai duhet të nxisë tek ne dëshirën për të blerë produktin. Për rrjedhojë, gjuha e reklamave është shpesh shumë e thjeshtë. Përdoren vetëm pak fjalë dhe slogane të thjeshta. Kjo i mundëson trurit tonë të ruajë me lehtësi përmbajtjen. Përdorimi i llojeve të caktuara të fjalëve, siç janë mbiemrat dhe superlativat, është i zakonshëm. Ato e përshkruajnë produktin si veçanërisht të dobishëm. Prandaj, gjuha e reklamave ka zakonisht ngjyrim pozitiv. Interesant është fakti se gjuha e reklamave ndikohet gjithmonë nga kultura. Kjo do të thotë se gjuha e reklamave na tregon shumë për një shoqëri. Koncepte si bukuria dhe rinia, mbizotërojnë sot në shumë vende. Fjalët “e ardhmja” ose “siguria” hasen shumë shpesh. Anglishtja përdoret veçanërisht në shoqëritë perëndimore. Anglishtja konsiderohet si moderne dhe ndërkombëtare. Prandaj është më e përshtatshme për produktet teknike. Elemente nga gjuhët romake përdoren për kënaqësi dhe pasion. Ato përdoren shpesh për ushqim ose kozmetikë. Kur përdoren dialekte, kërkohet të theksohen vlera si atdheu dhe traditat. Emrat e produkteve shpesh janë neologjizma, ose fjalë të krijuara rishtazi. Shumica nuk kanë asnjë kuptim, thjesht një tingull i këndshëm. Disa emra produktesh sidoqoftë mund të bëjnë karrierë! Emri i një fshesë me korrent madje është bërë folje – to hoover!