Libri i frazës

sq Mohore 2   »   kk Negation 2

65 [gjashtёdhjetёepesё]

Mohore 2

Mohore 2

65 [алпыс бес]

65 [alpıs bes]

Negation 2

[Teriske şığarw 2]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Kazakisht Luaj Më shumë
A ёshtё e shtrenjtё unaza? Са---- қ----- п-? Сақина қымбат па? 0
Sa---- q----- p-?Saqïna qımbat pa?
Jo, kushton vetёm njёqind euro. Жо-- о- н----- ж-- е--- т-----. Жоқ, ол небәрі жүз еуро тұрады. 0
Jo-- o- n----- j-- e--- t-----.Joq, ol nebäri jüz ewro turadı.
Por unё kam vetёm pesёdhjetё. Бі--- м---- т-- е-- ғ--- б--. Бірақ менде тек елу ғана бар. 0
Bi--- m---- t-- e-- ğ--- b--.Biraq mende tek elw ğana bar.
A je gati? Се- д------- б-? Сен дайынсың ба? 0
Se- d------- b-?Sen dayınsıñ ba?
Jo, akoma jo. Жо-- ә-- д---- е------. Жоқ, әлі дайын емеспін. 0
Jo-- ä-- d---- e------.Joq, äli dayın emespin.
Por do tё jem gati tani shpejt. Бі--- қ---- д---- б----. Бірақ қазір дайын болам. 0
Bi--- q---- d---- b----.Biraq qazir dayın bolam.
A do pёrsёri supё? Та-- к--- і----- б-? Тағы көже ішесің бе? 0
Ta-- k--- i----- b-?Tağı köje işesiñ be?
Jo, nuk dua mё. Жо-- і---- к-------. Жоқ, ішкім келмейді. 0
Jo-- i---- k-------.Joq, işkim kelmeydi.
Por njё akullore. Бі--- т--- б-- б-------- ж-----. Бірақ тағы бір балмұздақ жеймін. 0
Bi--- t--- b-- b-------- j-----.Biraq tağı bir balmuzdaq jeymin.
A keni shumё qё banoni kёtu? Се- м---- к----- б--- т------ б-? Сен мұнда көптен бері тұрасың ба? 0
Se- m---- k----- b--- t------ b-?Sen munda köpten beri turasıñ ba?
Jo, vetёm njё muaj. Жо-- б-- а- ғ--- б----. Жоқ, бір ай ғана болды. 0
Jo-- b-- a- ğ--- b----.Joq, bir ay ğana boldı.
Por njoh shumё njerёz tashmё. Бі--- к-- а----- т------. Бірақ көп адамды танимын. 0
Bi--- k-- a----- t------.Biraq köp adamdı tanïmın.
A do tё nisesh pёr nё shtёpi nesёr? Ер--- ү--- б------ б-? Ертең үйге барасың ба? 0
Er--- ü--- b------ b-?Erteñ üyge barasıñ ba?
Jo, nё fundjavё. Жо-- д------ к------ ғ---. Жоқ, демалыс күндері ғана. 0
Jo-- d------ k------ ğ---.Joq, demalıs künderi ğana.
Por do tё kthehem tё dielёn. Бі--- ж--------- қ----- к------. Бірақ жексенбіде қайтып келемін. 0
Bi--- j--------- q----- k------.Biraq jeksenbide qaytıp kelemin.
A tё ёshtё rritur vajza? Се--- қ---- б------- қ---- м-? Сенің қызың бойжетіп қалды ма? 0
Se--- q---- b------- q---- m-?Seniñ qızıñ boyjetip qaldı ma?
Jo, ёshtё vetёm shtatёmbёdhjetё vjeç. Жо-- о- н----- о- ж-----. Жоқ, ол небәрі он жетіде. 0
Jo-- o- n----- o- j-----.Joq, ol nebäri on jetide.
Por ka tashmё njё shok. Бі--- о--- д--- б--. Бірақ оның досы бар. 0
Bi--- o--- d--- b--.Biraq onıñ dosı bar.

Çfarë na tregojnë fjalët

Ka miliona libra në të gjithë botën. Nuk dihet sesa janë shkruar deri më sot. Në këto libra janë ruajtur shumë dije. Nëse do të mund t'i lexoni të gjithë, do të dinit shumë për jetën. Pasi librat na tregojnë sesi ndryshon bota jonë. Çdo epokë ka librat e saj. Në to mund të shihni se çfarë është e rëndësishme për njerëzit. Fatkeqësisht, askush nuk mund t'i lexojë të gjithë librat. Sidoqoftë, teknologjia moderne mund të na ndihmojë të analizojmë librat. Përmes digjitalizimit, librat mund të ruhen si të dhëna. Më pas mund të analizohet përmbajtja e tyre. Në këtë mënyrë, gjuhëtarët shohin sesi ndryshon gjuha jonë. Është edhe më interesante të llogaritet shpeshtësia e fjalëve. Kjo ju lejon të zbulojnë kuptimin e disa gjërave. Shkencëtarët kanë analizuar më shumë se pesë milion libra. Librat i përkisnin pesë shekujve të fundit. Në total u analizuan 500 miliardë fjalë. Shpeshtësia e fjalëve tregon sesi njerëzit kanë jetuar më parë dhe sot. Idetë dhe tendencat pasqyrohen në gjuhë. Fjala burra, për shembull, ka humbur disa nga kuptimet e saj. Sot përdoret më rrallë se më parë. Shpeshtësia e fjalës gra, nga ana tjetër, është rritur ndjeshëm. Edhe çfarë na pëlqen të hamë mund të shihet tek fjalët. Në vitet 50-të, fjala ice cream ishte shumë e rëndësishme. Pastaj fjalët si pizza dhe pasta u bënë shumë të njohura. Prej disa vitesh, dominon fjala sushi . Ka një lajm të mirë për të gjithë dashamirësit e gjuhës… Gjuha jonë fiton më shumë fjalë çdo vit!