Libri i frazës

sq Mohore 2   »   ca Negació 2

65 [gjashtёdhjetёepesё]

Mohore 2

Mohore 2

65 [seixanta-cinc]

Negació 2

Zgjidhni se si dëshironi të shihni përkthimin:   
Shqip Katalonisht Luaj Më shumë
A ёshtё e shtrenjtё unaza? É- -ar-l--ne--? É_ c__ l_______ É- c-r l-a-e-l- --------------- És car l’anell? 0
Jo, kushton vetёm njёqind euro. N-,--o--- --s------t-e--os. N__ n____ c____ c___ e_____ N-, n-m-s c-s-a c-n- e-r-s- --------------------------- No, només costa cent euros. 0
Por unё kam vetёm pesёdhjetё. Per---o-----n--in- cinqua-t-. P___ n____ e_ t___ c_________ P-r- n-m-s e- t-n- c-n-u-n-a- ----------------------------- Però només en tinc cinquanta. 0
A je gati? H-s -cab--? H__ a______ H-s a-a-a-? ----------- Has acabat? 0
Jo, akoma jo. No, enc-ra--o. N__ e_____ n__ N-, e-c-r- n-. -------------- No, encara no. 0
Por do tё jem gati tani shpejt. Pe-- --i-- --a-o. P___ a____ a_____ P-r- a-i-t a-a-o- ----------------- Però aviat acabo. 0
A do pёrsёri supё? V--- m-s sop-? V___ m__ s____ V-l- m-s s-p-? -------------- Vols més sopa? 0
Jo, nuk dua mё. N-, ja -o-e---u-l. N__ j_ n_ e_ v____ N-, j- n- e- v-l-. ------------------ No, ja no en vull. 0
Por njё akullore. P--ò -n a-tr--ge---. P___ u_ a____ g_____ P-r- u- a-t-e g-l-t- -------------------- Però un altre gelat. 0
A keni shumё qё banoni kёtu? Q-e--a-g-i-- q-e--ius-a-u-? Q__ f_ g____ q__ v___ a____ Q-e f- g-i-e q-e v-u- a-u-? --------------------------- Que fa gaire que vius aquí? 0
Jo, vetёm njё muaj. No---------- m-s. N__ n____ u_ m___ N-, n-m-s u- m-s- ----------------- No, només un mes. 0
Por njoh shumё njerёz tashmё. Pe---j- --n-c ---mun--de ge-t. P___ j_ c____ u_ m___ d_ g____ P-r- j- c-n-c u- m-n- d- g-n-. ------------------------------ Però ja conec un munt de gent. 0
A do tё nisesh pёr nё shtёpi nesёr? Va- --c-sa---m-? V__ a c___ d____ V-s a c-s- d-m-? ---------------- Vas a casa demà? 0
Jo, nё fundjavё. N-, ----- -ls----- de -------. N__ n____ e__ c___ d_ s_______ N-, n-m-s e-s c-p- d- s-t-a-a- ------------------------------ No, només els caps de setmana. 0
Por do tё kthehem tё dielёn. Però-j- t-rno -iu-----. P___ j_ t____ d________ P-r- j- t-r-o d-u-e-g-. ----------------------- Però ja torno diumenge. 0
A tё ёshtё rritur vajza? La te-a f-l-a -a é- -aj-r d--d--? L_ t___ f____ j_ é_ m____ d______ L- t-v- f-l-a j- é- m-j-r d-e-a-? --------------------------------- La teva filla ja és major d’edat? 0
Jo, ёshtё vetёm shtatёmbёdhjetё vjeç. N-- -- -o-és--i---- anys. N__ t_ n____ d_____ a____ N-, t- n-m-s d-s-e- a-y-. ------------------------- No, té només disset anys. 0
Por ka tashmё njё shok. Però -a-t- -i-ot. P___ j_ t_ x_____ P-r- j- t- x-c-t- ----------------- Però ja té xicot. 0

Çfarë na tregojnë fjalët

Ka miliona libra në të gjithë botën. Nuk dihet sesa janë shkruar deri më sot. Në këto libra janë ruajtur shumë dije. Nëse do të mund t'i lexoni të gjithë, do të dinit shumë për jetën. Pasi librat na tregojnë sesi ndryshon bota jonë. Çdo epokë ka librat e saj. Në to mund të shihni se çfarë është e rëndësishme për njerëzit. Fatkeqësisht, askush nuk mund t'i lexojë të gjithë librat. Sidoqoftë, teknologjia moderne mund të na ndihmojë të analizojmë librat. Përmes digjitalizimit, librat mund të ruhen si të dhëna. Më pas mund të analizohet përmbajtja e tyre. Në këtë mënyrë, gjuhëtarët shohin sesi ndryshon gjuha jonë. Është edhe më interesante të llogaritet shpeshtësia e fjalëve. Kjo ju lejon të zbulojnë kuptimin e disa gjërave. Shkencëtarët kanë analizuar më shumë se pesë milion libra. Librat i përkisnin pesë shekujve të fundit. Në total u analizuan 500 miliardë fjalë. Shpeshtësia e fjalëve tregon sesi njerëzit kanë jetuar më parë dhe sot. Idetë dhe tendencat pasqyrohen në gjuhë. Fjala burra, për shembull, ka humbur disa nga kuptimet e saj. Sot përdoret më rrallë se më parë. Shpeshtësia e fjalës gra, nga ana tjetër, është rritur ndjeshëm. Edhe çfarë na pëlqen të hamë mund të shihet tek fjalët. Në vitet 50-të, fjala ice cream ishte shumë e rëndësishme. Pastaj fjalët si pizza dhe pasta u bënë shumë të njohura. Prej disa vitesh, dominon fjala sushi . Ka një lajm të mirë për të gjithë dashamirësit e gjuhës… Gjuha jonë fiton më shumë fjalë çdo vit!