Libri i frazës

sq Mohore 2   »   ar ‫النفي 2‬

65 [gjashtёdhjetёepesё]

Mohore 2

Mohore 2

‫65 [خمسة وستون]‬

65 [khmasat wastun]

‫النفي 2‬

[alnafi 2]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Arabisht Luaj Më shumë
A ёshtё e shtrenjtё unaza? ‫ه- ا----- غ--- ا-----‬ ‫هل الخاتم غالي الثمن؟‬ 0
hl a------- g---- a-------?hl alkhatim ghaly althamna?
Jo, kushton vetёm njёqind euro. ‫ل-- ث--- م--- ي--- ف--.‬ ‫لا، ثمنه مائة يورو فقط.‬ 0
la- t------- m----- y--- f----.la, thamanuh miayat ywrw faqat.
Por unё kam vetёm pesёdhjetё. ‫و--- ل- أ--- س-- خ----.‬ ‫ولكن لا أحمل سوى خمسين.‬ 0
wl--- l- '----- s---- k------.wlkun la 'ahmil siwaa khamsin.
A je gati? ‫ه- أ-- ج----‬ ‫هل أنت جاهز؟‬ 0
hl '--- j---?hl 'ant jahz?
Jo, akoma jo. ‫ل-- ل-- ب--.‬ ‫لا، ليس بعد.‬ 0
la- l--- b----.la, lays baeda.
Por do tё jem gati tani shpejt. ‫و--- ق----- أ--- ج-----.‬ ‫ولكن قريباً أكون جاهزاً.‬ 0
wl----- q------ '---- j------.wlukuna qrybaan 'akun jahzaan.
A do pёrsёri supё? ‫أ---- م----- م- ا------‬ ‫أتريد مزيداً من الحساء؟‬ 0
at---- m------ m-- a------?aturid mzydaan min alhisa'?
Jo, nuk dua mё. ‫ل-- ل- أ--- أ---.‬ ‫لا، لا أريد أكثر.‬ 0
la-- l- '---- '------.laa, la 'urid 'akthar.
Por njё akullore. ‫و--- ا----- م- ا------‬ ‫ولكن المزيد من البوظة،‬ 0
wl---- a------ m-- a--------,wlikun almazid min albawzata,
A keni shumё qё banoni kёtu? ‫أ---- م- ز-- ب--- ه---‬ ‫أتسكن من زمن بعيد هنا؟‬ 0
at--- m-- z---- b---- h--?atskn min zaman baeid hna?
Jo, vetёm njё muaj. ‫ل-- م-- ش-- ف--.‬ ‫لا، منذ شهر فقط.‬ 0
la- m---- s---- f----.la, mundh shahr faqat.
Por njoh shumё njerёz tashmё. ‫و--- ت---- ع-- ا-------.‬ ‫ولكن تعرفت على الكثيرين.‬ 0
wl--- t------- e---- a----------.wlakn taearaft ealaa alkathirina.
A do tё nisesh pёr nё shtёpi nesёr? ‫ه- س----- غ--- إ-- د-----‬ ‫هل ستسافر غداً إلى ديارك؟‬ 0
hl s-------- g----- '----- d-----?hl satusafir ghdaan 'iilaa diarka?
Jo, nё fundjavё. ‫ل-- ل-- ق-- ن---- ا------.‬ ‫لا، ليس قبل نهاية الأسبوع.‬ 0
la-- l--- q--- n------ a--------.laa, lays qabl nihayat al'asbuea.
Por do tё kthehem tё dielёn. ‫و--- س---- ي-- ا----.‬ ‫ولكن سأعود يوم الأحد.‬ 0
wl--- s------ y--- a------.wlkun sa'aeud yawm al'ahda.
A tё ёshtё rritur vajza? ‫ه- ب--- ا---- س- ا-----‬ ‫هل بلغت ابنتك سن الرشد؟‬ 0
hl b------- a------ s--- a-------?hl balaghat abnatak sina alrushda?
Jo, ёshtё vetёm shtatёmbёdhjetё vjeç. ‫ل------ ا--- ا------ ع---.‬ ‫لا،بلغت الآن السابعة عشرة.‬ 0
la--------- a--- a--------- e-------.la,balaghat alan alssabieat eushrata.
Por ka tashmё njё shok. ‫و-- ذ-- أ--- ل-- ص---.‬ ‫ومع ذلك أصبح لها صديق.‬ 0
wm-- d--- '----- l--- s-----.wmae dhlk 'asbah laha sadiyq.

Çfarë na tregojnë fjalët

Ka miliona libra në të gjithë botën. Nuk dihet sesa janë shkruar deri më sot. Në këto libra janë ruajtur shumë dije. Nëse do të mund t'i lexoni të gjithë, do të dinit shumë për jetën. Pasi librat na tregojnë sesi ndryshon bota jonë. Çdo epokë ka librat e saj. Në to mund të shihni se çfarë është e rëndësishme për njerëzit. Fatkeqësisht, askush nuk mund t'i lexojë të gjithë librat. Sidoqoftë, teknologjia moderne mund të na ndihmojë të analizojmë librat. Përmes digjitalizimit, librat mund të ruhen si të dhëna. Më pas mund të analizohet përmbajtja e tyre. Në këtë mënyrë, gjuhëtarët shohin sesi ndryshon gjuha jonë. Është edhe më interesante të llogaritet shpeshtësia e fjalëve. Kjo ju lejon të zbulojnë kuptimin e disa gjërave. Shkencëtarët kanë analizuar më shumë se pesë milion libra. Librat i përkisnin pesë shekujve të fundit. Në total u analizuan 500 miliardë fjalë. Shpeshtësia e fjalëve tregon sesi njerëzit kanë jetuar më parë dhe sot. Idetë dhe tendencat pasqyrohen në gjuhë. Fjala burra, për shembull, ka humbur disa nga kuptimet e saj. Sot përdoret më rrallë se më parë. Shpeshtësia e fjalës gra, nga ana tjetër, është rritur ndjeshëm. Edhe çfarë na pëlqen të hamë mund të shihet tek fjalët. Në vitet 50-të, fjala ice cream ishte shumë e rëndësishme. Pastaj fjalët si pizza dhe pasta u bënë shumë të njohura. Prej disa vitesh, dominon fjala sushi . Ka një lajm të mirë për të gjithë dashamirësit e gjuhës… Gjuha jonë fiton më shumë fjalë çdo vit!