Libri i frazës

sq Mohore 2   »   ad Мыдэныгъэ 2

65 [gjashtёdhjetёepesё]

Mohore 2

Mohore 2

65 [тIокIищрэ тфырэ]

65 [tIokIishhrje tfyrje]

Мыдэныгъэ 2

[Mydjenygje 2]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Adyghe Luaj Më shumë
A ёshtё e shtrenjtё unaza? Iа------ л-----? Iалъыныр лъапIа? 0
I------ l----? Ia----- l----? Ialynyr lapIa? I-l-n-r l-p-a? -------------?
Jo, kushton vetёm njёqind euro. Хь--- а- е------ ы--- н----. Хьау, ащ евришъэ ыуас ныIэп. 0
H'a-, a--- e------- y--- n-----. H'--- a--- e------- y--- n-----. H'au, ashh evrishje yuas nyIjep. H'a-, a-h- e-r-s-j- y-a- n-I-e-. -'--,--------------------------.
Por unё kam vetёm pesёdhjetё. Ар- ш------ с- ш------- н---- с----. Ары шъхьаем сэ шъэныкъо ныIэп сиIэр. 0
A-- s--'a-- s-- s------- n----- s-----. Ar- s------ s-- s------- n----- s-----. Ary shh'aem sje shjenyko nyIjep siIjer. A-y s-h'a-m s-e s-j-n-k- n-I-e- s-I-e-. -------'------------------------------.
A je gati? Ух------? Ухьазыра? 0
U-'a----? Uh------? Uh'azyra? U-'a-y-a? --'-----?
Jo, akoma jo. Хь--- с-----------. Хьау, сыхьазырыгоп. 0
H'a-, s--'a-------. H'--- s-----------. H'au, syh'azyrygop. H'a-, s-h'a-y-y-o-. -'--,----'--------.
Por do tё jem gati tani shpejt. Ау т----- ш---- с----------. Ау тIэкIу шIэмэ сыхьазырыщт. 0
A- t------ s------- s--'a--------. Au t------ s------- s------------. Au tIjekIu shIjemje syh'azyryshht. A- t-j-k-u s-I-e-j- s-h'a-y-y-h-t. -----------------------'---------.
A do pёrsёri supё? Дж--- л--- у---? Джыри лэпс уфая? 0
D----- l---- u----? Dz---- l---- u----? Dzhyri ljeps ufaja? D-h-r- l-e-s u-a-a? ------------------?
Jo, nuk dua mё. Хь--- а- н------ с-----. Хьау, ащ нахьыбэ сыфаеп. 0
H'a-, a--- n--'y--- s-----. H'--- a--- n------- s-----. H'au, ashh nah'ybje syfaep. H'a-, a-h- n-h'y-j- s-f-e-. -'--,---------'-----------.
Por njё akullore. Ау д---- з- щ-----. Ау джыри зы щтыгъэ. 0
A- d----- z- s-------. Au d----- z- s-------. Au dzhyri zy shhtygje. A- d-h-r- z- s-h-y-j-. ---------------------.
A keni shumё qё banoni kёtu? ТI---- ш----- м-- у-----------? ТIэкIу шIагъа мыщ узыщыпсэурэр? 0
T------ s----- m---- u---------------? TI----- s----- m---- u---------------? TIjekIu shIaga myshh uzyshhypsjeurjer? T-j-k-u s-I-g- m-s-h u-y-h-y-s-e-r-e-? -------------------------------------?
Jo, vetёm njё muaj. Хь--- м--- н----. Хьау, мазэ ныIэп. 0
H'a-, m---- n-----. H'--- m---- n-----. H'au, mazje nyIjep. H'a-, m-z-e n-I-e-. -'--,-------------.
Por njoh shumё njerёz tashmё. Ау ц-------- н------ с----------. Ау цIыфыбэмэ нэIуасэ сафэхъугъах. 0
A- c---------- n-------- s---------. Au c---------- n-------- s---------. Au cIyfybjemje njeIuasje safjehugah. A- c-y-y-j-m-e n-e-u-s-e s-f-e-u-a-. -----------------------------------.
A do tё nisesh pёr nё shtёpi nesёr? Не-- ш------- о------? Неущ шъуадэжь окIожьа? 0
N----- s--------' o-----'a? Ne---- s--------- o-------? Neushh shuadjezh' okIozh'a? N-u-h- s-u-d-e-h' o-I-z-'a? ----------------'-------'-?
Jo, nё fundjavё. Хь--- г---------- м------ а-- н----. Хьау, гъэпсэфыгъо мафэхэр ары ныIэп. 0
H'a-, g---------- m-------- a-- n-----. H'--- g---------- m-------- a-- n-----. H'au, gjepsjefygo mafjehjer ary nyIjep. H'a-, g-e-s-e-y-o m-f-e-j-r a-y n-I-e-. -'--,---------------------------------.
Por do tё kthehem tё dielёn. Ау т-------- м---- к-------------. Ау тхьаумэфэ мафэм къэзгъэзэжьыщт. 0
A- t-'a------- m----- k-----------'y----. Au t---------- m----- k-----------------. Au th'aumjefje mafjem kjezgjezjezh'yshht. A- t-'a-m-e-j- m-f-e- k-e-g-e-j-z-'y-h-t. -----'----------------------------'-----.
A tё ёshtё rritur vajza? Уи------- ы----- и------? Уипшъашъэ ыныбжь икъугъа? 0
U--------- y-----' i----? Ui-------- y------ i----? Uipshashje ynybzh' ikuga? U-p-h-s-j- y-y-z-' i-u-a? -----------------'------?
Jo, ёshtё vetёm shtatёmbёdhjetё vjeç. Хь--- и---- п---------- и- н----. Хьау, илъэс пшIыкIублым ит ныIэп. 0
H'a-, i---- p----------- i- n-----. H'--- i---- p----------- i- n-----. H'au, iljes pshIykIublym it nyIjep. H'a-, i-j-s p-h-y-I-b-y- i- n-I-e-. -'--,-----------------------------.
Por ka tashmё njё shok. Ау п-------- и-. Ау псэлъыхъо иI. 0
A- p------- i-. Au p------- i-. Au psjelyho iI. A- p-j-l-h- i-. --------------.

Çfarë na tregojnë fjalët

Ka miliona libra në të gjithë botën. Nuk dihet sesa janë shkruar deri më sot. Në këto libra janë ruajtur shumë dije. Nëse do të mund t'i lexoni të gjithë, do të dinit shumë për jetën. Pasi librat na tregojnë sesi ndryshon bota jonë. Çdo epokë ka librat e saj. Në to mund të shihni se çfarë është e rëndësishme për njerëzit. Fatkeqësisht, askush nuk mund t'i lexojë të gjithë librat. Sidoqoftë, teknologjia moderne mund të na ndihmojë të analizojmë librat. Përmes digjitalizimit, librat mund të ruhen si të dhëna. Më pas mund të analizohet përmbajtja e tyre. Në këtë mënyrë, gjuhëtarët shohin sesi ndryshon gjuha jonë. Është edhe më interesante të llogaritet shpeshtësia e fjalëve. Kjo ju lejon të zbulojnë kuptimin e disa gjërave. Shkencëtarët kanë analizuar më shumë se pesë milion libra. Librat i përkisnin pesë shekujve të fundit. Në total u analizuan 500 miliardë fjalë. Shpeshtësia e fjalëve tregon sesi njerëzit kanë jetuar më parë dhe sot. Idetë dhe tendencat pasqyrohen në gjuhë. Fjala burra, për shembull, ka humbur disa nga kuptimet e saj. Sot përdoret më rrallë se më parë. Shpeshtësia e fjalës gra, nga ana tjetër, është rritur ndjeshëm. Edhe çfarë na pëlqen të hamë mund të shihet tek fjalët. Në vitet 50-të, fjala ice cream ishte shumë e rëndësishme. Pastaj fjalët si pizza dhe pasta u bënë shumë të njohura. Prej disa vitesh, dominon fjala sushi . Ka një lajm të mirë për të gjithë dashamirësit e gjuhës… Gjuha jonë fiton më shumë fjalë çdo vit!