македонски » еврејски   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

‫17 [שבע עשרה]‬
17 [shva essreh]

‫בבית‬
babait

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

‫17 [שבע עשרה]‬
17 [shva essreh]

‫בבית‬
babait

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиעברית
Еве ја нашата куќа. ‫ז- ה--- ש---.‬
z-- h----- s------.
Горе е покривот. ‫ל---- ה--.‬
l------- h----.
Долу е подрумот. ‫ל--- ה----.‬
l------ h-------.
   
Позади куќата има градина. ‫מ----- ה--- י- ג-.‬
m------- h----- y--- g--.
Пред куќата нема улица. ‫א-- ל--- ה--- ר---.‬
e-- l----- h----- r----.
Покрај куќата има дрвја. ‫ס--- ל--- י- ע---.‬
s----- l----- y--- e----.
   
Еве го мојот стан. ‫ז- ה---- ש--.‬
z- h------ s----.
Овде се кујната и бањата. ‫ז- ה---- ו-- ח-- ה------.‬
z-- h------- w---- x---- h----------.
Таму се дневната соба и спалната соба. ‫ש- נ----- ח-- ה------ ו--- ה----.‬
s--- n-------- x---- h-------- w------ h--------.
   
Влезната врата е затворена. ‫ה--- ס----.‬
h------ s-----.
Но прозорците се отворени. ‫א-- ה------ פ-----.‬
a--- h-------- p-----.
Денес е жешко. ‫ח- ה---.‬
x-- h----.
   
Ние одиме во дневната соба. ‫א---- ה----- ל--- ה------.‬
a----- h------ l------ h--------.
Таму има една софа и една фотеља. ‫י- ש- ס-- ו-----.‬
y--- s--- s---- w------.
Седнете! ‫ש- / י ב------
s---/s--- b---------!
   
Таму стои мојот компјутер. ‫ש- נ--- ה---- ש--.‬
s--- n----- h-------- s----.
Таму стои мојот стерео уред. ‫ש- מ---- ה------ ש--.‬
s--- m--------- h-------- s----.
Телевизорот е сосема нов. ‫ה-------- ח--- ל----.‬
h----------- x------- l-------.