македонски » еврејски   Активности за време на одморот


48 [четириесет и осум]

Активности за време на одморот

-

‫48 [ארבעים ושמונה]‬
48 [arba'im ushmoneh]

‫פעילויות בחופשה‬
pe'eyluyot b'xufshah

48 [четириесет и осум]

Активности за време на одморот

-

‫48 [ארבעים ושמונה]‬
48 [arba'im ushmoneh]

‫פעילויות בחופשה‬
pe'eyluyot b'xufshah

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиעברית
Дали е чиста плажата? ‫ה-- ה--- נ--?‬
h---- h---- n---?
Може ли човек таму да плива? ‫א--- ל---- ש-?‬
e----- l------ s---?
Не ли е опасно, таму да се плива? ‫ל- מ---- ל---- ש-?‬
l- m------ l------ s---?
   
Може ли овде да се изнајми чадор за сонце? ‫א--- ל---- כ-- ש----?‬
e----- l------ k--- s--------?
Може ли овде да се изнајми лежалка? ‫א--- ל---- כ-- כ-- ח--?‬
e----- l------ k--- k--- x--?
Може ли овде да се изнајми чамец? ‫א--- ל---- כ-- ס---?‬
e----- l------ k--- s----?
   
Би сакал / сакала да сурфам. ‫ה---- ש-- / ה ל----.‬
h---- s------/s------ l------.
Би сакал / сакала да нуркам. ‫ה---- ש-- / ה ל----.‬
h---- s------/s------ l------.
Би сакал / сакала да скијам на вода. ‫ה---- ב---- ע--- ס-- מ--.‬
h---- b-------- o----/o---- s-- m---.
   
Може ли да се изнајми даска за сурфање? ‫א--- ל---- ג---?‬
e----- l------ g------?
Може ли да се изнајми опрема за нуркање? ‫א--- ל---- צ--- צ----?‬
e----- l------ t---- t------?
Може ли да се изнајмат скии за вода? ‫א--- ל---- מ---- מ--?‬
e----- l------ m-------- m---?
   
Јас сум почетник. ‫א-- מ----.‬
a-- m-----.
Јас сум средно-добар / добра. ‫א-- ב-----.‬
a-- b------.
Јас веќе добро се снаоѓам. ‫י- ל- נ-----.‬
y--- l- n------.
   
Каде е ски лифтот? ‫ה--- נ---- מ---- ה---?‬
h------ n------- m------ h----?
Имаш ли скии со себе? ‫ה-- י- א--- מ---- ס--?‬
h---- y--- i---- m-------- s--?
Имаш ли скијачки чевли со себе? ‫ה-- י- א--- נ--- ס--?‬
h---- y--- i---- n------ s--?