Libri i frazës

sq Muajt   »   be Месяцы

11 [njёmbёdhjetё]

Muajt

Muajt

11 [адзінаццаць]

11 [adzіnatstsats’]

Месяцы

[Mesyatsy]

Zgjidhni se si dëshironi të shihni përkthimin:   
Shqip Bjellorusisht Luaj Më shumë
janar с--дз--ь с_______ с-у-з-н- -------- студзень 0
stud---’ s_______ s-u-z-n- -------- studzen’
shkurt л--ы л___ л-т- ---- люты 0
l--ty l____ l-u-y ----- lyuty
mars с---вік с______ с-к-в-к ------- сакавік 0
sak-vіk s______ s-k-v-k ------- sakavіk
prill кр---в-к к_______ к-а-а-і- -------- красавік 0
kra-a--k k_______ k-a-a-і- -------- krasavіk
maj м-й м__ м-й --- май 0
may m__ m-y --- may
qershor чэрв-нь ч______ ч-р-е-ь ------- чэрвень 0
che-ven’ c_______ c-e-v-n- -------- cherven’
Kёto janё gjashtё muaj. Гэт----ш-с-ь-ме--ца-. Г___ – ш____ м_______ Г-т- – ш-с-ь м-с-ц-ў- --------------------- Гэта – шэсць месяцаў. 0
G-ta - --e-t---m-syat---. G___ – s______ m_________ G-t- – s-e-t-’ m-s-a-s-u- ------------------------- Geta – shests’ mesyatsau.
janar, shkurt, mars, сту--е-ь,--юты- ----ві-, с________ л____ с_______ с-у-з-н-, л-т-, с-к-в-к- ------------------------ студзень, люты, сакавік, 0
s-u--e-’,-ly-t----akavіk, s________ l_____ s_______ s-u-z-n-, l-u-y- s-k-v-k- ------------------------- studzen’, lyuty, sakavіk,
prill, maj dhe qershor. кр---в--, м-й----э--е-ь. к________ м__ і ч_______ к-а-а-і-, м-й і ч-р-е-ь- ------------------------ красавік, май і чэрвень. 0
krasa---- --- і c-e-v-n-. k________ m__ і c________ k-a-a-і-, m-y і c-e-v-n-. ------------------------- krasavіk, may і cherven’.
korriku л-п-нь л_____ л-п-н- ------ ліпень 0
lіp-n’ l_____ l-p-n- ------ lіpen’
gushti жні--нь ж______ ж-і-е-ь ------- жнівень 0
z-----n’ z_______ z-n-v-n- -------- zhnіven’
shtatori вера---ь в_______ в-р-с-н- -------- верасень 0
v---sen’ v_______ v-r-s-n- -------- verasen’
tetori к--тр--н-к к_________ к-с-р-ч-і- ---------- кастрычнік 0
kastrych--k k__________ k-s-r-c-n-k ----------- kastrychnіk
nёntori лі--апад л_______ л-с-а-а- -------- лістапад 0
lі---pad l_______ l-s-a-a- -------- lіstapad
dhjetori с----нь с______ с-е-а-ь ------- снежань 0
sne----’ s_______ s-e-h-n- -------- snezhan’
Edhe kёto janё gjashtё muaj. Г-та ----кс-ма -эс-ь мес--аў. Г___ – т______ ш____ м_______ Г-т- – т-к-а-а ш-с-ь м-с-ц-ў- ----------------------------- Гэта – таксама шэсць месяцаў. 0
Ge-a-– t-k--ma s-e-------s-a-s--. G___ – t______ s______ m_________ G-t- – t-k-a-a s-e-t-’ m-s-a-s-u- --------------------------------- Geta – taksama shests’ mesyatsau.
korrik, gusht, shtator ліпе----жні--н-- в-р-с-н-, л______ ж_______ в________ л-п-н-, ж-і-е-ь- в-р-с-н-, -------------------------- ліпень, жнівень, верасень, 0
lі--n’, zh---en----er--en-, l______ z________ v________ l-p-n-, z-n-v-n-, v-r-s-n-, --------------------------- lіpen’, zhnіven’, verasen’,
tetor, nёntor dhe dhjetor. каст-ы---к, ------а- - --ежань. к__________ л_______ і с_______ к-с-р-ч-і-, л-с-а-а- і с-е-а-ь- ------------------------------- кастрычнік, лістапад і снежань. 0
k--t---hnі-, l---a-ad-і -nez--n’. k___________ l_______ і s________ k-s-r-c-n-k- l-s-a-a- і s-e-h-n-. --------------------------------- kastrychnіk, lіstapad і snezhan’.

Latinishtja, gjuhë e gjallë?

Sot, anglishtja është gjuha më e rëndësishme botërore. Mësohet në të gjithë botën dhe është gjuha zyrtare e shumë kombeve. Më parë, latinishtja kishte këtë funksion. Latinishtja u fol fillimisht nga romakët. Që ishin banorët e Lazios, me Romën si qendër. Me zgjerimin e Perandorisë Romake, gjuha u përhap. Në antikitet, latinishtja ishte gjuha amtare e shumë popujve. Ata jetonin në Evropë, Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Sidoqoftë, latinishtja e folur ishte e ndryshme nga latinishtja klasike. Ishte një zhargon i quajtur latinishtja vulgare. Kishte dialekte të ndryshme në trevat e romanizuara. Në mesjetë, gjuhët kombëtare evoluan nga dialektet. Gjuhët që rrjedhin nga latinisht janë gjuhë romake. Italishtja, spanjishtja, dhe portugalishtja përfshihen në këtë kategori. Frëngjishtja dhe rumanishtja bazohen gjithashtu në latinisht. Në të vërtetë latinishtja nuk u shua kurrë. Ajo ishte një gjuhë e rëndësishme tregtare deri në shekullin e 19-të. Dhe mbeti si gjuha e të arsimuarve. Latinishtja është ende e rëndësishme për shkencën sot. Pasi shumë terma teknikë kanë origjinë latine. Për më tepër, latinishtja mësohet ende në shkolla si gjuhë e huaj. Dhe universitetet shpesh presin njohuri të gjuhës latine. Pra, latinishtja nuk është shuar, edhe nëse nuk flitet më. Latinishtja po përjeton një rikthim në vitet e fundit. Numri i njerëzve që duan të mësojnë Latinisht ka filluar të rritet përsëri. Konsiderohet ende si çelësi i gjuhës dhe kulturës së shumë vendeve. Pra, guxoni të provoni Latinisht! Audaces fortuna adiuvat, fati i mirë i ndihmon të guximshmit!