Libri i frazës

sq Takim   »   be Дамоўленасць

24 [njёzetekatёr]

Takim

Takim

24 [дваццаць чатыры]

24 [dvatstsats’ chatyry]

Дамоўленасць

[Damoulenasts’]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Bjellorusisht Luaj Më shumë
Tё iku autobusi? Ты с-------- н- а------? Ты спазніўся на аўтобус? 0
Ty s--------- n- a------?Ty spaznіusya na autobus?
Tё kam pritur njё gjysmё ore. Я ч---- / ч----- ц--- п---------. Я чакаў / чакала цябе паўгадзіны. 0
Ya c----- / c------ t----- p---------.Ya chakau / chakala tsyabe paugadzіny.
A s’ke celular me vete? У ц--- н--- з с---- м--------- т-------? У цябе няма з сабой мабільнага тэлефона? 0
U t----- n---- z s---- m--------- t-------?U tsyabe nyama z saboy mabіl’naga telefona?
Herёn tjetёr ji korrekt! Ка-- л----- у н------- р-- н- с--------! Калі ласка, у наступны раз не спазняйся! 0
Ka-- l----- u n------- r-- n- s----------!Kalі laska, u nastupny raz ne spaznyaysya!
Herёn tjetёr merr njё taksi! На------- р---- е--- н- т----! Наступным разам едзь на таксі! 0
Na------- r---- y---- n- t----!Nastupnym razam yedz’ na taksі!
Herёn tjetёr merr njё çadёr me vete! На------- р---- в----- п------! Наступным разам вазьмі парасон! 0
Na------- r---- v----- p------!Nastupnym razam vaz’mі parason!
Nesёr kam pushim. За---- у м--- н--- п----. Заўтра у мяне няма працы. 0
Za---- u m---- n---- p-----.Zautra u myane nyama pratsy.
A do tё takohemi nesёr? Да--- с---------- з-----. Давай сустрэнемся заўтра. 0
Da--- s----------- z-----.Davay sustrenemsya zautra.
Mё vjen keq, nesёr s’mundem. На ж---- я з----- н- м---. На жаль, я заўтра не магу. 0
Na z----- y- z----- n- m---.Na zhal’, ya zautra ne magu.
A ke ndonje plan kёtё fundjavё? У ц--- ў-- ё--- п---- н- г---- в-------? У цябе ўжо ёсць планы на гэтыя выхадныя? 0
U t----- u--- y----- p---- n- g----- v---------?U tsyabe uzho yosts’ plany na getyya vykhadnyya?
Apo ke lёnё tashmё ndonjё takim? Ці т- ў-- з к------ д--------? Ці ты ўжо з кімсьці дамовіўся? 0
Ts- t- u--- z k------- d---------?Tsі ty uzho z kіms’tsі damovіusya?
Propozoj tё takohemi nё fundjavё. Я п------- с-------- н- в-------. Я прапаную сустрэцца на выхадных. 0
Ya p-------- s---------- n- v---------.Ya prapanuyu sustretstsa na vykhadnykh.
A shkojmё pёr piknik? Да--- з------ п-----. Давай зладзім пікнік. 0
Da--- z------ p-----.Davay zladzіm pіknіk.
A shkojmё nё plazh? Да--- п------ н- п---! Давай паедзем на пляж! 0
Da--- p------ n- p-----!Davay paedzem na plyazh!
A shkojmё nё mal? Да--- п------ у г---! Давай паедзем у горы! 0
Da--- p------ u g---!Davay paedzem u gory!
Po vij tё tё marr nё zyrё. Я з---- п- ц--- ў о---. Я заеду па цябе ў офіс. 0
Ya z---- p- t----- u o---.Ya zaedu pa tsyabe u ofіs.
Po vij tё tё marr nё shtёpi. Я з---- п- ц--- д-----. Я заеду па цябе дадому. 0
Ya z---- p- t----- d-----.Ya zaedu pa tsyabe dadomu.
Po vij tё tё marr te stacioni i autobusit. Я з----- ц--- з п------- а-------. Я забяру цябе з прыпынку аўтобуса. 0
Ya z------ t----- z p------- a-------.Ya zabyaru tsyabe z prypynku autobusa.

Këshilla për të mësuar një gjuhë të huaj

Mësimi i një gjuhe të re është gjithmonë i lodhshëm. Shqiptimi, rregullat e gramatikës dhe fjalori kërkojnë shumë disiplinë. Por, ka truke të ndryshme që e bëjnë mësimin më të lehtë! Në radhë të parë është e rëndësishme që të mendoni pozitivisht. Ju duhet të shijoni gjuhën e re dhe përvojat e reja! Në parim, nuk ka rëndësi se me çfarë filloni. Zgjidhni një temë për të cilën jeni veçanërisht të interesuar. Rekomandohet të filloni me dëgjimin dhe të folurin. Më pas me leximin dhe shkrimin. Konceptoni një sistem që i përshtatet jetës tuaj të përditshme. Në rastin e mbiemrave, ju mund të mësoni antonimet e tyre në të njëjtën kohë. Ose, mund të varni letra shënimesh me fjalor nëpër shtëpi. Kur bëni sport dhe kur jeni në makinë mund të përdorni skedarë audio. Nëse një temë e veçantë është shumë e vështirë për ju, ndaloni. Bëni pushim ose mësoni diçka tjetër! Në këtë mënyrë ju nuk e humbni interesin për gjuhën e re. Zgjidhja e enigmave me fjalë kyçe në gjuhën e re është kënaqësi. Filmat në gjuhën e huaj ofrojnë shumëllojshmëri. Me gazetat në gjuhë të huaj mund të mësoni shumë për vendin dhe njerëzit e tij. Në internet ka shumë ushtrime që i plotësojnë librat. Kërkoni miq që gjithashtu iu pëlqen të mësojnë gjuhë. Mos mësoni asnjëherë përmbajtje të reja të izoluara, por gjithmonë në kontekst! Përsëritni gjithçka rregullisht! Në këtë mënyrë truri mund të mësojë përmendësh siç duhet të gjitha informacionet. Ata që kanë mësuar mjaft teori duhet të paketojnë çantat e tyre! Sepse askund tjetër nuk mësoni aq efektivisht sa në mesin e folësve amtare. Gjatë udhëtimit tuaj, ju mund të mbani një ditar të përvojave tuaja. Gjëja më e rëndësishme është: mos hiqni dorë kurrë!