Libri i frazës

Pёrgatitjet pёr udhёtim   »   Падрыхтаванне да паездкі

47 [dyzetёeshtatё]

Pёrgatitjet pёr udhёtim

Pёrgatitjet pёr udhёtim

47 [сорак сем]

47 [sorak sem]

+

Падрыхтаванне да паездкі

[Padrykhtavanne da paezdkі]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Bjellorusisht Luaj Më shumë
Ti duhet tё bёsh gati valixhen tonё! Ты м---- у-------- н-- ч------. Ты мусіш упакаваць наш чамадан. 0
Ty m----- u--------- n--- c-------. Ty musіsh upakavats’ nash chamadan.
+
S’duhet tё harrosh asgjё! Ты н- п------ н----- з-----. Ты не павінен нічога забыць. 0
Ty n- p------ n------ z------. Ty ne pavіnen nіchoga zabyts’.
+
Tё duhet njё valixhe e madhe! Та-- п------- в----- ч------! Табе патрэбны вялікі чамадан! 0
Ta-- p------- v------ c-------! Tabe patrebny vyalіkі chamadan!
+
     
Mos harro pashaportёn! Не з------ з------ п------! Не забудзь замежны пашпарт! 0
Ne z------ z------- p-------! Ne zabudz’ zamezhny pashpart!
+
Mos harro biletёn e fluturimit! Не з------ б---- н- с------! Не забудзь білет на самалёт! 0
Ne z------ b---- n- s------! Ne zabudz’ bіlet na samalet!
+
Mos harro çeqet e udhёtimit! Не з------ п--------- ч---! Не забудзь падарожныя чэкі! 0
Ne z------ p----------- c----! Ne zabudz’ padarozhnyya chekі!
+
     
Merr kremin kundra-diellit me vete. Ва---- с---------- к---. Вазьмі сонцаахоўны крэм. 0
Va---- s------------ k---. Vaz’mі sontsaakhouny krem.
+
Merr syzet e diellit me vete. Ва---- с----------- а------. Вазьмі сонцаахоўныя акуляры. 0
Va---- s-------------- a-------. Vaz’mі sontsaakhounyya akulyary.
+
Merr kapelen me vete. Ва---- к------ а- с----. Вазьмі капялюш ад сонца. 0
Va---- k--------- a- s-----. Vaz’mі kapyalyush ad sontsa.
+
     
A do ta marrёsh njё hartё rruge me vete? Хо--- у---- к---- д----? Хочаш узяць карту дарог? 0
Kh------ u------ k---- d----? Khochash uzyats’ kartu darog?
+
A do ta marrёsh njё guidё me vete? Хо--- у---- т--------- д-------? Хочаш узяць турыстычны даведнік? 0
Kh------ u------ t---------- d-------? Khochash uzyats’ turystychny davednіk?
+
A do ta marrёsh njё çadёr me vete? Хо--- у---- п------? Хочаш узяць парасон? 0
Kh------ u------ p------? Khochash uzyats’ parason?
+
     
Mos harro pantallonat, kёmishat, çorapet. Па----- а- ш------ к------- ш---------. Падумай аб штанах, кашулях, шкарпэтках. 0
Pa----- a- s-------- k---------- s-----------. Padumay ab shtanakh, kashulyakh, shkarpetkakh.
+
Mos harro kravatat, rripat, xhaketat. Па----- а- г---------- р------- п-------. Падумай аб гальштуках, рамянях, пінжаках. 0
Pa----- a- g------------ r---------- p---------. Padumay ab gal’shtukakh, ramyanyakh, pіnzhakakh.
+
Mos harro pizhamat, kёmishat e natёs dhe bluzat. Па----- а- п------- н----- к------ і м-----. Падумай аб піжамах, начных кашулях і майках. 0
Pa----- a- p--------- n------- k--------- і m------. Padumay ab pіzhamakh, nachnykh kashulyakh і maykakh.
+
     
Tё duhen kёpucё, sandale dhe çizme. Та-- п-------- т----- с------ і б---. Табе патрэбныя туфлі, сандалі і боты. 0
Ta-- p--------- t----- s------ і b---. Tabe patrebnyya tuflі, sandalі і boty.
+
Tё duhen shami hundёsh, sapun dhe njё gёrshёrё thonjsh. Та-- п-------- н------- м--- і м--------- н------. Табе патрэбныя насоўкі, мыла і манікюрныя нажніцы. 0
Ta-- p--------- n------- m--- і m----------- n--------. Tabe patrebnyya nasoukі, myla і manіkyurnyya nazhnіtsy.
+
Tё duhet njё krёhёr, njё furçe dhёmbёsh dhe njё pastё dhёmbёsh. Та-- п-------- г-------- з----- ш----- і з----- п----. Табе патрэбныя грабянец, зубная шчотка і зубная паста. 0
Ta-- p--------- g---------- z------ s------- і z------ p----. Tabe patrebnyya grabyanets, zubnaya shchotka і zubnaya pasta.
+
     

E ardhmja e gjuhëve

Më tepër se 1,3 miliardë njerëz flasin kinezisht. Kjo e bën kinezishten gjuhën më të folur në botë. Kështu do të mbetet edhe për vitet në vazhdim. E ardhmja e shumë gjuhëve të tjera nuk duket aq pozitive. Shumë gjuhë lokale do të zhduken. Aktualisht fliten rreth 6000 gjuhë të ndryshme. Sipas ekspertëve, pjesa më e madhe e tyre janë të kërcënuara. Kjo do të thotë se rreth 90% e të gjitha gjuhëve do të zhduken. Shumica e tyre do të zhduken gjatë këtij shekulli. Pra çdo ditë vdes një gjuhë. Kuptimi i gjuhëve individuale do të ndryshojë në të ardhmen. Anglishtja është ende në vendin e dytë. Numri i folësve nativë të gjuhëve nuk mbetet konstant. Zhvillimi demografik është përgjegjës për këtë. Për disa dekada, gjuhë të tjera do të jenë mbizotëruese. Hindi/urdu dhe arabishtja do të renditen së shpejti në vendin e 2-të dhe të 3-të. Anglishtja do të zërë vetëm vendin e 4-të. Gjuha gjermane do të zhduket plotësisht nga Top Ten . Malajzishtja do të jetë një nga gjuhët më të rëndësishme. Ndërsa shumë gjuhë do të vdesin, gjuhë të reja do të lindin. Ato do të jenë gjuhë hibride. Këto forma gjuhësore hibride do të fliten kryesisht nëpër qytete. Do të zhvillohen edhe variante plotësisht të reja të gjuhëve. Pra, në të ardhmen do të ketë variante të ndryshme të gjuhës angleze. Numri i njerëzve bilingualë do të rritet ndjeshëm në të gjithë botën. Sesi do të flasim në të ardhmen është e paqartë. Por ne dimë se gjatë këtyre 100 viteve do të vazhdojë të ketë gjuhë të ndryshme. Kështu që mësimi nuk do të përfundojë kaq shpejt…