македонски » арапски   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

+ ‫47 [سبعة واربعون]‬47 [sbaet wairbieuna]

+ ‫التحضير للسفر‬alitahdir lilsifr

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

‫47 [سبعة واربعون]‬
47 [sbaet wairbieuna]

‫التحضير للسفر‬
alitahdir lilsifr

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиالعربية
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! ‫ع--- أ- ت---- ح--------
e--- '-- t------ h------!
+
Не смееш ништо да заборавиш! ‫إ--- أ- ت--- ش------
'---- '-- t---- s------!
+
Потребен ти е еден голем куфер! ‫إ-- ت------ إ-- ح---- ك----.‬
'----- t------- '----- h------ k-------.
+
   
Немој да го заборавиш пасошот! ‫ل- ت--- ج--- ا------
l-- t---- j---- a-----!
+
Немој да го заборавиш авионскиот билет! ‫ل- ت--- ت---- ا--------
l- t---- t-------- a-----!
+
Немој да ги заборавиш патничките чекови! ‫ل- ت--- ا------ ا---------
l- t---- a--------- a---------!
+
   
Земи крема за сончање со себе. ‫خ-- ا----- ا----- م- ا----.‬
k---- a-------- a----- m-- a-------.
+
Земи ги очилата за сонце со себе. ‫خ-- م-- ا------- ا------.‬
k----- m---- a-------- a----------.
+
Земи го шеширот за сонце со себе. ‫خ-- ق--- ت---- م- ا----.‬
k--- q------- t----- m-- a-------.
+
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? ‫ه- ت--- خ---- ل-------
h- t---- k--------- l-------?
+
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? ‫ه- ت--- د----- س------ ؟-
h- t---- d------ s------- ?
+
Сакаш ли да земеш чадор со себе? ‫ه- س---- م-- م--- ض- ا------
h- s-------- m---- m-------- d--- a-----?
+
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. ‫ل- ت--- ا------- و------- و-------.‬
l-- t---- a-------- w-------- w----------.
+
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. ‫ل- ت--- ر--- ا---- و------ و------.‬
l- t---- r---- a----- w------- w----------.
+
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. ‫ل- ت--- م---- و----- ا----- و------- ا-------.‬
l-- t---- m------ w------- a------- w-------- a------------.
+
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. ‫أ-- ب---- إ-- أ---- و ص--- و ج---.‬
a-- b------ '----- '------- w s----- w j------.
+
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. ‫أ-- ب---- إ-- م----- ص---- و--- ل------.‬
a-- b------ '----- m------- s----- w------ l----------.
+
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. ‫أ-- ب---- إ-- م-- و----- و----- أ----.‬
a-- b------ '----- m---- w-------- w------- '-----.
+