македонски » персиски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

‫12 [دوازده]
12 [davâz-dah]

‫نوشیدنیها
nu-shi-dani-hâ

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

‫12 [دوازده]
12 [davâz-dah]

‫نوشیدنیها
nu-shi-dani-hâ

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Јас пијам чај. ‫م- چ-- م------.
m-- c---- m-------.
Јас пијам кафе. ‫م- ق--- م------.
m-- g----- m-------.
Јас пијам минерална вода. ‫م- آ- م---- م------.
m-- â- m-------- m-------.
   
Пиеш ли чај со лимон? ‫ت- چ-- ر- ب- ل--- م-------
t- c---- r- b- l--- m------?
Пиеш ли кафе со шеќер? ‫ت- ق--- ر- ب- ش-- م-------
t- g----- r- b- s----- m------?
Пиеш ли вода со мраз? ‫ت- آ- ر- ب- ی- م-------
t- â- r- b- y--- m------?
   
Овде има забава. ‫ا---- ی- م----- ا--.
i--- y-- m------ a--.
Луѓето пијат шампањско. ‫م--- ش------ م-------.
m----- s------- m--------.
Луѓето пијат вино и пиво. ‫م--- ش--- و آ--- م-------.
m----- s----- v- â----- m--------.
   
Пиеш ли алкохол? ‫ت- ا--- م-------
t- a---- m------?
Пиеш ли виски? ‫ت- و---- م-------
t- v---- m------?
Пиеш ли кола со рум? ‫ت- ن----- ر- ب- ر-- م-------
t- n------ r- b- r-- m------?
   
Јас не сакам шампањско. ‫م- ش------ د--- ن----.
m-- s------- d---- n------.
Јас не сакам вино. ‫م- ش--- د--- ن----.
m-- s----- d---- n------.
Јас не сакам пиво. ‫م- آ--- د--- ن----.
m-- â----- d---- n------.
   
Бебето сака млеко. ‫ب-- ش-- د--- د---.
b------- s--- d---- d----.
Детето сака какао и сок од јаболко. ‫ب-- ک----- و آ- س-- د--- د---.
b------- k------ v- â-- s-- d---- d----.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. ‫آ- خ--- آ- پ----- و آ- گ--- ف--- د--- د---.
â- k----- â- p-------- v- â-- g--------- d---- d----.