македонски » персиски   Во ресторан 2


30 [триесет]

Во ресторан 2

-

‫30 [سی]
30 [see]

‫در رستوران 2
dar resturân 2

30 [триесет]

Во ресторан 2

-

‫30 [سی]
30 [see]

‫در رستوران 2
dar resturân 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Еден сок од јаболко, молам. ‫ی- آ- س-- ل----.
y-- â-- s-- l-----.
Една лимонада, молам. ‫ی- ل------ ل---.
y-- l------ l-----.
Еден сок од домати, молам. ‫ی- آ- گ--- ف---- ل----.
y-- â-- g--- f------ l-----.
   
Јас би сакал / сакала една чаша црвено вино. ‫ی- ل---- ش--- ق--- م-------.
y-- l---- s------ g------ m-------.
Јас би сакал / сакала една чаша бело вино. ‫ی- ل---- ش--- س--- م-------.
y-- l---- s------ s---- m-------.
Јас би сакал / сакала едно шише шампањско. ‫ی- ب--- ش------ م-------.
y-- b---- s------- m-------.
   
Сакаш ли риба? ‫م--- د--- د----
m--- d---- d---?
Сакаш ли говедско месо? ‫گ--- گ-- د--- د----
g----- g-- d---- d---?
Сакаш ли свинско месо? ‫گ--- خ-- د--- د----
g----- k--- d---- d---?
   
Јас би сакал / сакала нешто без месо. ‫م- ی- غ--- ب--- گ--- م-------.
m-- y-- g------ b----- g---- m-------.
Јас би сакал / сакала една чинија со зеленчук. ‫م- ی- ظ-- س--- م-------.
m-- y-- z---- s---- m-------.
Јас би сакал / сакала нешто, што не трае долго. ‫غ---- م------- ک- ت--- آ- ز--- ط-- ن---.
g------- m------- k- t------- â- z--- t--- n-------.
   
Го сакате ли ова со ориз? ‫غ-- ر- ب- ب--- م---------
g---- r- b- b----- m-------?
Го сакате ли ова со тестенини? ‫غ-- ر- ب- م------- م---------
g---- r- b- m------- m-------?
Го сакате ли ова со компири? ‫غ-- ر- ب- س-- ز---- م---------
g---- r- b- s--- z----- m-------?
   
Ова не ми е вкусно. ‫غ-- خ----- ن---.
g---- k---------- n---.
Јадењето е студено. ‫غ-- س-- ا--.
g---- s--- a--.
Јас ова не го нарачав. ‫م- ا-- غ-- ر- س---- ن----.
m-- i- g---- r- s------- n------.