македонски » персиски   Активности за време на одморот


48 [четириесет и осум]

Активности за време на одморот

-

‫48 [چهل و هشت]‬
48 [che-hel-o-hasht]

‫فعالیت های تعطیلاتی‬
fa-âliat-hâye tatilâti

48 [четириесет и осум]

Активности за време на одморот

-

‫48 [چهل و هشت]‬
48 [che-hel-o-hasht]

‫فعالیت های تعطیلاتی‬
fa-âliat-hâye tatilâti

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Дали е чиста плажата? ‫س--- ت--- ا----
s---- t---- a--?
Може ли човек таму да плива? ‫آ-- ‫------ آ--- ش-- ک----
m------ â--- s---- k---?
Не ли е опасно, таму да се плива? ‫د- آ--- ‫--- ک--- خ----- ن-----
s---- k----- d-- â--- k-------- n---?
   
Може ли овде да се изнајми чадор за сонце? ‫آ-- ‫------ ا---- چ-- آ----- ک---- ک----
m------ d-- i--- y-- c----- â----- k----- k---?
Може ли овде да се изнајми лежалка? ‫آ-- ‫------ ا---- ص---- ر---- ک---- ک----
m------ i--- y-- s--------- r----- k----- k---?
Може ли овде да се изнајми чамец? ‫آ-- ‫------ ا---- ق--- ک---- ک----
m------ i--- y-- g------ k----- k---?
   
Би сакал / сакала да сурфам. ‫د--- د--- م-- س---- ک--.‬
d---- d---- m--------- k----.
Би сакал / сакала да нуркам. ‫د--- د--- غ---- ک--.‬
d---- d---- g------ k----.
Би сакал / сакала да скијам на вода. ‫د--- د--- ا--- ر-- آ- ب---.‬
d---- d---- e--- r---- â- b------.
   
Може ли да се изнајми даска за сурфање? ‫آ-- ‫------ ت--- م-- س---- ک---- ک----
m------ y-- t-------- m--------- k----- k---?
Може ли да се изнајми опрема за нуркање? ‫آ-- ‫------ و---- غ---- ک---- ک----
m------ v------- g------ k----- k---?
Може ли да се изнајмат скии за вода? ‫آ-- ‫------ چ-- ا--- ر-- آ- ک---- ک----
m------ e-------- â- k----- k---?
   
Јас сум почетник. ‫م- ف-- ی- م---- ه---.‬
m-- m------ h-----.
Јас сум средно-добар / добра. ‫م- ب- آ- آ----- د---.‬
m-- b- â- â------- d----.
Јас веќе добро се снаоѓам. ‫م- د- ا-- م--- ن----- و--- ه---.‬
m-- d-- â- n------- k--- h-----.
   
Каде е ски лифтот? ‫ت-- ا--- (‫------ ا---) ک------
b------- e--- k-----?
Имаш ли скии со себе? ‫ت- و---- ا--- ه---- د-----
t- v------- e--- h----- d---?
Имаш ли скијачки чевли со себе? ‫ک-- ا--- ه---- د-----
k----- e--- h----- d---?