македонски » персиски   Во базен за пливање


50 [педесет]

Во базен за пливање

-

‫50 [پنجاه]
50 [panjâh]

‫در استخر شنا
da estakhre shenâ

50 [педесет]

Во базен за пливање

-

‫50 [پنجاه]
50 [panjâh]

‫در استخر شنا
da estakhre shenâ

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Денес е жешко. ‫ا---- ه-- خ--- گ-- ا--.
e----- h--- k---- g--- a--.
Ќе одиме ли на базен? نظ-- چ--- ک- ‫-- ا---- ب-----
n------ c---- k- b- e------ b------?
Имаш ли желба да одиме на пливање? ‫د--- د--- ب---- ش---
d---- d--- b------ s----?
   
Имаш ли пешкир? ‫ح--- د----
h--- d---?
Имаш ли гаќи за капење? ‫م--- د----
m--- d---?
Имаш ли костим за капење? ‫ل--- ش-- د----
l----- s---- d---?
   
Умееш ли да пливаш? ‫ش-- ب----
s---- b-----?
Умееш ли да нуркаш? ‫غ---- ب----
g-------- b-----?
Умееш ли да скокаш во вода? ‫م------- ش---- ب----
m------- s----- b-----?
   
Каде е тушот? ‫د-- ک-----
d---- k-----?
Каде е кабината за пресоблекување? ‫ر---- ک-----
r-------- k-----?
Каде се очилата за пливање? ‫ع--- ش-- ک-----
e----- s---- k-----?
   
Длабока ли е водата? ‫ آ- ا---- ع--- ا---
â-- e------ a---- a--?
Чиста ли е водата? ‫آ- ت--- ا---
â- t---- a--?
Топла ли е водата? ‫آ- گ-- ا---
â- g--- a--?
   
Се смрзнувам. ‫م- د--- ی- م-----.
m-- d---- y--- m------.
Водата е премногу студена. ‫آ- ز---- س-- ا--.
â- z---- s--- a--.
Излегувам сега од водата. ‫م- د--- ا- آ- خ--- م-----.
m-- d---- a- â- k----- m-------.