македонски » персиски   Работа / Занимање


55 [педесет и пет]

Работа / Занимање

-

‫55 [پنجاه و پنج]
55 [panjâ-ho-panj]

‫کار
kâr

55 [педесет и пет]

Работа / Занимање

-

‫55 [پنجاه و پنج]
55 [panjâ-ho-panj]

‫کار
kâr

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Што сте по занимање? ‫ش-- ش-- چ----
s------ s---- c----?
Мојот сопруг е лекар по занимање. ‫ش--- م- پ--- ا--.
s------ m-- p------ a--.
Јас полудневно работам како медицинска сестра. ‫م- ن--- و-- ب- ع---- پ----- ک-- م-----.
m-- n--- v---- b- o----- p------- k-- m------.
   
Набргу ќе одиме во пензија. ‫ب- ز--- ح--- ب-------- م- پ----- م-----.
b- z--- h------- b--------------- m- p------- m-------.
Но даноците се високи. ‫ا-- م----- ه- ز--- ه----.
a--- m-------- z--- h------.
И здравственото осигурување е високо. ‫و ب--- د----- ب--- (ز---) ا--).
v- b------ d------ b--- (z-----) a--.
   
Што сакаш да бидеш? ‫ت- م------- چ---- ب----
t- m------ c------ b------?
Јас би сакал / сакала да бидам инженер. ‫م- م------- م---- ب---.
m-- m------- m------- b-------.
Јас сакам да студирам на универзитетот. ‫م- م------- ب- د------ ب---
m-- m------- b- d--------- b------.
   
Јас сум практикант. ‫م- ک------ ه---.
m-- k------ h-----.
Јас не заработувам многу. ‫د----- ز--- ن---.
d-------- z----- n---.
Јас сум на пракса во странство. ‫م- خ--- ا- ک--- ک------- م-----.
m-- k----- a- k------ k------- m------.
   
Ова е мојот шеф. ‫ا-- ر--- م- ا--.
i- r----- m-- a--.
Јас имам љубезни колеги. ‫م- ه------- م------ (خ---) د---.
m-- h---------- m-------- (k----) d----.
Напладне секогаш одиме во кантината. ‫ظ---- ه---- ب- س-- ا---- م------.
z----- h------ b- s---- e---- m------.
   
Јас барам едно работно место. ‫م- ب- د---- ک-- ه---.
m-- b- d------ k-- h-----.
Јас сум веќе една година невработен / невработена. یک س-- ا-- ک- ب-----.
y-- s-- a-- k- b------.
Во оваа земја има премногу невработени. ‫د- ا-- ک--- ب---- ز--- ا--.
d-- i- k------ b---- z----- a--.