Libri i frazës

sq Rrugёs   »   lt Kelyje

37 [tridhjetёeshtatё]

Rrugёs

Rrugёs

37 [trisdešimt septyni]

Kelyje

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Lituanisht Luaj Më shumë
Ai udhёton me motoçikletё. Ji- v------- m--------. Jis važiuoja motociklu. 0
Ai udhёton me biçikletё. Ji- v------- d-------. Jis važiuoja dviračiu. 0
Ai shkon nё kёmbё. Ji- e--- p------. Jis eina pėsčias. 0
   
Ai udhёton me anije. Ji- p------ l----. Jis plaukia laivu. 0
Ai udhёton me varkё. Ji- p------ v------. Jis plaukia valtimi. 0
Ai noton. Ji- p------. Jis plaukia. 0
   
A ёshtё e rrezikshme kёtu? Ar č-- p--------? Ar čia pavojinga? 0
A ёshtё e rrezikshme tё udhёtosh me auto-stop? Ar p-------- v----- k------- a--------? Ar pavojinga vienam keliauti autostopu? 0
A ёshtё e rrezikshme tё shёtisёsh natёn? Ar p-------- n---- e--- p-------------? Ar pavojinga naktį eiti pasivaikščioti? 0
   
Kemi ngatёrruar rrugёn. (M--) p----------. (Mes) pasiklydome. 0
Jemi nё rrugё tё gabuar. (M--) v--------- n- t-- k----. (Mes) važiuojame ne tuo keliu. 0
Duhet tё kthehemi. Me- t----- g-----. Mes turime grįžti. 0
   
Ku mund tё parkojmё kёtu? Ku- č-- g----- p-------- a---------? Kur čia galima pastatyti automobilį? 0
A ka vend parkimi kёtu? Ar č-- y-- s-------- a-------? Ar čia yra stovėjimo aikštelė? 0
Sa kohё mund tё parkojmё kёtu? Ki-- č-- g----- s------? Kiek čia galima stovėti? 0
   
A bёni ski? Ar (j--) s----------? Ar (jūs) slidinėjate? 0
A do tё ngjiteni lart me ashensorin? Ar (j--) k------- į v---- k------? Ar (jūs) keliatės į viršų keltuvu? 0
A mund tё marrёsh ketu hua slita pёr ski? Ar č-- g----- i---------- s-----? Ar čia galima išsinuomoti slides? 0
   

Të folurit me veten

Kur dikush flet me veten, është e çuditshme për dëgjuesit. E megjithatë, pothuajse të gjithë njerëzit flasin me veten rregullisht. Psikologët vlerësojnë se më shumë se 95 përqind e të rriturve e bëjnë. Fëmijët thuajse gjithmonë flasin me veten kur luajnë. Të flasësh me veten është krejt normale. Ajo është një formë e veçantë e komunikimit. Ka shumë përparësi të biseduarit me veten herë pas here! Sepse duke folur, ne rendisim mendimet tona. Bisedat me veten janë momente në të cilat del zëri ynë i brendshëm. Mund të themi se ka të bëjë me të menduarit me zë të lartë. Njerëzit e hutuar flasin me veten veçanërisht shpesh. Tek ata, një zonë e caktuar në tru është më pak aktive. Prandaj ata janë më pak të organizuar. Përmes bisedave me veten arrijnë të jenë më metodikë. Të folurit me veten na ndihmon gjithashtu të marrim vendime. Dhe është një mënyrë e mirë për të larguar stresin. Të folurit me veten promovon përqëndrimin dhe na bën më produktivë. Kjo sepse të flasësh kërkon më tepër kohë se të mendosh. Gjatë të folurit ne jemi më të vetëdijshëm për mendimet tona. Testet e vështira mund t'i zgjidhim më mirë kur flasim me vete. Kjo është vërtetuar nga eksperimente të ndryshme. Ne mund ta inkurajojmë veten duke folur me vetveten. Shumë atletë flasin shpesh me vete për t'u motivuar. Për fat të keq, ne flasim me veten kryesisht në situata negative. Prandaj duhet të përpiqemi të formulojmë gjithçka pozitivisht. Shpesh duhet të përsërisim atë që dëshirojmë. Përmes bisedave ne mund të ndikojmë pozitivisht tek veprimet tona. Fatkeqësisht, kjo funksionon vetëm kur jemi realistë!