Libri i frazës

sq Tё dalёsh mbёmjeve   »   ar ‫الخروج مساءً‬

44 [dyzetёekatёr]

Tё dalёsh mbёmjeve

Tё dalёsh mbёmjeve

‫44 [أربعة وأربعون]‬

44 [arabeat wa\'arbaeuna]

‫الخروج مساءً‬

[alkhuruj msa'an]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Arabisht Luaj Më shumë
A ka kёtu ndonjё diskotekё? ‫ه- ه--- م----‬ ‫هل هناك مرقص؟‬ 0
hl h---- m----?hl hunak marqs?
A ka kёtu ndonjё klub nate? ‫ه- ه--- م--- ل----‬ ‫هل هناك ملهى ليلي؟‬ 0
hl h---- m----- l----?hl hunak malhaa liyly?
A ka kёtu ndonjё bar? ‫ه- ه--- ح----‬ ‫هل هناك حانة؟‬ 0
hl h---- h--?hl hunak han?
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё teatёr? ‫م- ي--- ا----- ع-- ا------‬ ‫ما يعرض الليلة على المسرح؟‬ 0
ma- y------ a------- e---- a------?maa yuearid allaylat ealaa almasrh?
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё kinema? ‫م- ي--- ا----- ف- ا------ ؟‬ ‫ما يعرض الليلة في السينما ؟‬ 0
ma y------ a------- f- a-------- ?ma yuearid allaylat fi alsiynama ?
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё televizor? ‫م- ي--- ا----- ف- ا------ ؟‬ ‫ما يقدم الليلة في التلفاز ؟‬ 0
ma y------ a------- f- a------- ?ma yuqadim allaylat fi altilfaz ?
A ka mё bileta pёr teatёr? ‫أ-- ت--- ه--- ت---- ل----- ؟‬ ‫ألا تزال هناك تذاكر للمسرح ؟‬ 0
al--- t---- h---- t------- l-------- ?alaan tazal hunak tadhakur lilmasrah ?
A ka mё bileta pёr kinema? ‫أ-- ت--- ه--- ت---- ل------ ؟‬ ‫ألا تزال هناك تذاكر للسينما ؟‬ 0
al--- t---- h---- t------- l--------- ?alaan tazal hunak tadhakur lilsiynama ?
A ka mё bileta pёr ndeshjen e futbollit? ‫أ-- ت--- ه--- ت---- ل---- ك-- ا-----‬ ‫ألا تزال هناك تذاكر للعبة كرة القدم؟‬ 0
al- t---- h---- t------- l------- k---- a----?ala tazal hunak tadhakur liluebat kurat alqdm?
Dua tё ulem nё fund. ‫أ--- أ- أ--- ف- ا----.‬ ‫أريد أن أجلس في الخلف.‬ 0
ar-- '-- '----- f- a-------.arid 'an 'ajlis fi alkhilaf.
Dua tё ulem diku nё mes. ‫أ--- أ- أ--- ف- ا----.‬ ‫أريد أن أجلس في الوسط.‬ 0
ar-- '-- '----- f- a------.arid 'an 'ajlis fi alwusta.
Dua tё ulem nё fillim. ‫أ--- أ- أ--- ف- ا-----.‬ ‫أريد أن أجلس في الأمام.‬ 0
ar-- '-- '----- f- a--------.arid 'an 'ajlis fi al'amaama.
A mund tё mё rekomandoni diçka? ‫أ------ ب--- م--‬ ‫أتنصحني بشيء ما؟‬ 0
at----- b------ m-?atnshny bishay' ma?
Kur fillon shfaqja? ‫م-- ي--- ا-----‬ ‫متى يبدأ العرض؟‬ 0
mt-- y---- a------?mtaa yabda alearda?
A mund tё mё gjeni njё biletё? ‫ه- ب------ أ- ت--- ل- ت-----‬ ‫هل بامكانك أن تؤمن لي تذكرة؟‬ 0
hl b--------- '-- t---- l- t-------?hl biamakanak 'an tumin li tadhkirt?
A ka ndonjё fushё golfi kёtu afёr? ‫ه- ه--- م--- غ--- ق--- ؟‬ ‫هل هناك ملعب غولف قريب ؟‬ 0
hl h---- m----- g---- q---- ?hl hunak maleab ghulf qarib ?
A ka kёtu afёr ndonjё fushё tenisi? ‫ه- ه--- م--- ل--- ا----- ق--- ؟‬ ‫هل هناك ملعب لكرة المضرب قريب ؟‬ 0
hl h---- m----- l------ a------- q---- ?hl hunak maleab likurat almidrab qarib ?
A ka kёtu afёr ndonjё pishinё tё mbyllur? ‫ه- ه--- م--- د---- ق----‬ ‫هل هناك مسبح داخلي قريب؟‬ 0
hl h---- m------ d-------- q----?hl hunak musabah dakhiliun qarib?

Gjuha malteze

Shumë evropianë që duan të përmirësojnë anglishten e tyre, udhëtojnë në Maltë. Në shtetin ishullor në jug të Evropës, anglishtja është gjuha zyrtare. Malta është e njohur për shkollat e shumta të gjuhëve. Por, kjo nuk është arsyeja pse vendi është kaq interesant për gjuhëtarët. Atyre u intereson Malta për një arsye tjetër. Republika e Maltës ka një gjuhë tjetër zyrtare: maltezisht (ose malti) Kjo gjuhë buron nga një dialekt arab. Prandaj malti është gjuha e vetme semite në Evropë. Megjithatë, sintaksa dhe fonologjia ndryshojnë nga arabishtja. Gjithashtu, maltezishtja shkruhet me shkronja latine. Sidoqoftë, alfabeti përmban disa karaktere të veçanta. Shkronjat c dhe y mungojnë plotësisht. Fjalori përmban elemente nga shumë gjuhë. Përveç fjalëve nga arabishtja, dallohen fjalët nga italishtja dhe anglishtja. Fenikasit dhe Kartagjenasit gjithashtu kanë ndikuar në gjuhë. Për disa studiues, malti është një gjuhë arabe kreole. Gjatë gjithë historisë së saj, Malta është pushtuar nga fuqi të ndryshme. Të gjithë lanë gjurmët e tyre në ishujt Malta, Gozo dhe Komino. Për një kohë të gjatë, malti ishte vetëm një zhargon vendas. Ajo mbeti gjithsesi gjuha amtare e maltezëve “të vërtetë”. E cila u transmetua gojarisht tek të tjerët. Në shekullin e 19-të, u fillua të shkruhej në këtë gjuhë. Numri i folësve sot vlerësohet të jetë rreth 330000. Që prej vitit 2004, Malta është anëtare e Bashkimit Evropian. Kjo e bën maltin një nga gjuhët zyrtare në Evropë. Për maltezët gjuha është thjesht pjesë e kulturës së tyre. Ata janë të kënaqur kur të huajt duan të mësojnë malti. Padyshim ka shkolla të mjaftueshme gjuhësore në Maltë…