Libri i frazës

sq Bisedё e shkurtёr 3   »   af Geselsies 3

22 [njёzetedy]

Bisedё e shkurtёr 3

Bisedё e shkurtёr 3

22 [twee en twintig]

Geselsies 3

Zgjidhni se si dëshironi të shihni përkthimin:   
Shqip Afrikanisht Luaj Më shumë
A pini duhan? Roo- u? R--- u- R-o- u- ------- Rook u? 0
Mё pёrpara pija. Vro-- j-. V---- j-- V-o-r j-. --------- Vroër ja. 0
Por tani nuk pi mё. M-----k-r-ok nie me-r-ni-. M--- e- r--- n-- m--- n--- M-a- e- r-o- n-e m-e- n-e- -------------------------- Maar ek rook nie meer nie. 0
A bezdiseni, nё qoftё se pi duhan? P---dit-u a- e--roo-? P-- d-- u a- e- r---- P-a d-t u a- e- r-o-? --------------------- Pla dit u as ek rook? 0
Jo, absolutisht jo. Nee,--la----e. N--- g--- n--- N-e- g-a- n-e- -------------- Nee, glad nie. 0
Nuk bezdisem. Dit--l---y -ie. D-- p-- m- n--- D-t p-a m- n-e- --------------- Dit pla my nie. 0
Doni tё pini diçka? Dr-nk u ie-s? D---- u i---- D-i-k u i-t-? ------------- Drink u iets? 0
Njё konjak? ’n-Brand-wyn--ie? ’- B------------- ’- B-a-d-w-n-j-e- ----------------- ’n Brandewyntjie? 0
Jo, mё mirё njё birrё. N-e- -ie-er ’--bier. N--- l----- ’- b---- N-e- l-e-e- ’- b-e-. -------------------- Nee, liewer ’n bier. 0
A udhёtoni shumё? R-i- u --i-? R--- u b---- R-i- u b-i-? ------------ Reis u baie? 0
Po, nё tё shumtёn e rasteve pёr punё. J-,-me-s-a- o- besig---drei--. J-- m------ o- b-------------- J-, m-e-t-l o- b-s-g-e-d-e-s-. ------------------------------ Ja, meestal op besigheidreise. 0
Por tani po bёjmё pushime kёtu. M-a----u -- o-- --e- -e- v-k--sie. M--- n-- i- o-- h--- m-- v-------- M-a- n-u i- o-s h-e- m-t v-k-n-i-. ---------------------------------- Maar nou is ons hier met vakansie. 0
Sa vapё! Dit-i-----e -a-m! D-- i- b--- w---- D-t i- b-i- w-r-! ----------------- Dit is baie warm! 0
Po, tani ёshtё me tё vёrtetё nxehtё. Ja,-va-da--i- -i---esl-s w-r-. J-- v----- i- d-- b----- w---- J-, v-n-a- i- d-t b-s-i- w-r-. ------------------------------ Ja, vandag is dit beslis warm. 0
A dalim nё ballkon? K-m o-- gaa----l--n----. K-- o-- g--- b----- t--- K-m o-s g-a- b-l-o- t-e- ------------------------ Kom ons gaan balkon toe. 0
Nesёr kёtu ka festё. Daa--is -ôre ’- -a--ytj---h--r. D--- i- m--- ’- p-------- h---- D-a- i- m-r- ’- p-r-y-j-e h-e-. ------------------------------- Daar is môre ’n partytjie hier. 0
A do tё vini dhe ju? Kom u-o-k? K-- u o--- K-m u o-k- ---------- Kom u ook? 0
Po, edhe ne jemi tё ftuar. Ja, o-- w-- -ok-uitg-n---. J-- o-- w-- o-- u--------- J-, o-s w-s o-k u-t-e-o-i- -------------------------- Ja, ons was ook uitgenooi. 0

Gjuha dhe shkrimi

Çdo gjuhë përdoret për komunikim midis njerëzve. Kur flasim, ne shprehim atë që mendojmë dhe ndiejmë. Gjatë të folurit ne nuk i përmbahemi gjithmonë rregullave të gjuhës sonë. Ne përdorim gjuhën tonë, zhargonin tonë. Kjo është ndryshe në gjuhën e shkruar. Ku shfaqen të gjitha rregullat e gjuhës sonë. Vetëm përmes shkrimit, një gjuhë bëhet gjuhë e vërtetë. Ai e bën gjuhën të dukshme. Përmes shkrimit kalojnë njohuritë e mijëra viteve. Kjo është arsyeja pse shkrimi është baza e çdo kulture të zhvilluar. Shkrimi i parë u shpik më shumë se 5000 vjet më parë. Ky ishte shkrimi kuneiform i sumerianëve. I gdhendur në pllaka argjile. Ky shkrim kuneiform u përdor për tre mijëvjeçarë. Pothuajse për po aq gjatë kanë ekzistuar hieroglifët e egjiptianëve të lashtë. Kanë qenë të panumërt shkencëtarët që i kanë studiuar. Hieroglifët paraqesin një sistem shkrimi relativisht të ndërlikuar. Edhe pse ka shumë të ngjarë të jenë krijuar për një arsye të thjeshtë. Egjipti në atë kohë ishte një perandori e madhe me shumë banorë. Jeta e përditshme dhe mbi të gjitha ekonomia duhej të organizohej. Taksat dhe kontabiliteti duhej të menaxhoheshin në mënyrë efikase. Për këtë, egjiptianët e lashtë zhvilluan karakteret e tyre të shkrimit. Nga ana tjetër, sistemet e shkrimit alfabetik datojnë që nga sumerianët. Çdo sistem shkrimi zbulon shumë për njerëzit që e kanë përdorur. Për më tepër, çdo komb ka karakteristikat e veta në shkrimin e tij. Fatkeqësisht, shkrimi i dorës po humbet gjithnjë e më shumë. Teknologjia moderne e bën atë pothuajse të panevojshëm. Pra: Jo vetëm flisni, gjithashtu vazhdoni të shkruani!