Libri i frazës

sq Nё kinema   »   af In die bioskoop

45 [dyzetёepesё]

Nё kinema

Nё kinema

45 [vyf en veertig]

In die bioskoop

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Afrikanisht Luaj Më shumë
Duam tё shkojmё nё kinema. On- w-- b------- t-- g---. Ons wil bioskoop toe gaan. 0
Sot shfaqet njё film i bukur. Va---- d---- d--- ’- g---- r-------. Vandag draai daar ’n goeie rolprent. 0
Filmi ёshtё krejt i ri. Di- r------- i- s-----------. Die rolprent is splinternuut. 0
Ku ёshtё arka? Wa-- i- d-- b---------? Waar is die betaalpunt? 0
A ka vende tё lira? Is d--- n-- s-------- b---------? Is daar nog sitplekke beskikbaar? 0
Sa kushtojnё biletat pёr tu futur brenda? Ho----- k-- d-- k--------? Hoeveel kos die kaartjies? 0
Kur fillon shfaqja? Wa----- b---- d-- v--------? Wanneer begin die vertoning? 0
Sa zgjat filmi? Ho- l--- d--- d-- f---? Hoe lank duur die film? 0
A mund tё rezervohen biletat? Ka- m--- k-------- b-------? Kan mens kaartjies bespreek? 0
Dua tё ulem mbrapa. Ek w-- g---- a---- s--. Ek wil graag agter sit. 0
Dua tё ulem para. Ek w-- g---- v--- s--. Ek wil graag voor sit. 0
Dua tё ulem nё mes. Ek w-- g---- i- d-- m----- s--. Ek wil graag in die middel sit. 0
Filmi ishte tёrheqёs. Di- r------- w-- s------- / o--------. Die rolprent was spannend / opwindend. 0
Filmi s’ishte i mёrzitshёm. Di- r------- w-- n-- v------- n--. Die rolprent was nie vervelig nie. 0
Por libri mbi filmin ishte mё i mirё. Ma-- d-- b--- w----- d-- r------- g-------- w--- i- b----. Maar die boek waarop die rolprent gebasseer was, is beter. 0
Si tu duk muzika? Ho- w-- d-- m-----? Hoe was die musiek? 0
Si ishin aktorёt? Wi- w-- d-- a------? Wie was die akteurs? 0
A kishte titra nё anglisht? Wa- d--- E------ o-----------? Was daar Engelse onderskrifte? 0

Gjuha dhe muzika

Muzika është një fenomen mbarë botëror. Të gjithë popujt e kësaj toke prodhojnë muzikë. Muzika kuptohet në të gjitha kulturat. Kjo është vërtetuar nga një studim shkencor. Në eksperiment, u interpretua muzikë perëndimore në një popull të izoluar plotësisht. Ky popull afrikan nuk kishte asnjë akses në botën moderne. Sidoqoftë, ata dalluan nëse dëgjuan këngë të gëzuar ose të trishtuar. Përse ndodh kjo ende nuk është hulumtuar. Duket se muzika është një gjuhë pa kufij. Ne të gjithë, në një farë mënyre, kemi mësuar ta interpretojmë. Megjithëse muzika nuk ka asnjë avantazh në evolucion. Fakti që ne e kuptojmë është i lidhur me gjuhën tonë. Sepse gjuha dhe muzika janë të lidhura. Truri i përpunon në mënyrë të ngjashme. Ato gjithashtu funksionojnë ngjashëm. Të dyja kombinojnë tone dhe tinguj sipas rregullave të caktuara. Foshnjat mësojnë ta kuptojnë muzikën që në barkun e nënës. Atje ato dëgjojnë melodinë e gjuhës së nënës së tyre. Kur vijnë në këtë botë ato mund të kuptojnë muzikën Mund të thuhet se muzika imiton melodinë e gjuhës. Emocionet shprehen përmes shpejtësisë si në gjuhë ashtu edhe në muzikë. Përmes njohurive tona gjuhësore ne kuptojmë emocionet në muzikë. Anasjelltas: njerëzit që merren me muzikë shpesh i mësojnë më lehtë gjuhët. Shumë muzikantë mund t'i kujtojnë gjuhët si melodi. Kjo i ndihmon t'i mbajnë mend më mirë ato. Interesant është fakt që ninullat tingëllojnë shumë ngjashëm. Kjo dëshmon sesa ndërkombëtare është gjuha e muzikës. Mbase ajo është më e bukura nga të gjitha gjuhët…