Libri i frazës

sq Tё dalёsh mbёmjeve   »   da Gå ud om aftenen

44 [dyzetёekatёr]

Tё dalёsh mbёmjeve

Tё dalёsh mbёmjeve

44 [fireogfyrre]

Gå ud om aftenen

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Danisht Luaj Më shumë
A ka kёtu ndonjё diskotekё? Er h-- e- d-------? Er her et diskotek? 0
A ka kёtu ndonjё klub nate? Er h-- e- n------? Er her en natklub? 0
A ka kёtu ndonjё bar? Er h-- e- v-------? Er her et værtshus? 0
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё teatёr? Hv-- g-- d-- i t------ i a----? Hvad går der i teatret i aften? 0
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё kinema? Hv-- g-- d-- i b-------- i a----? Hvad går der i biografen i aften? 0
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё televizor? Hv-- e- d-- i f--------- i a----? Hvad er der i fjernsynet i aften? 0
A ka mё bileta pёr teatёr? Er d-- s----- b-------- t-- t------? Er der stadig billetter til teatret? 0
A ka mё bileta pёr kinema? Er d-- s----- b-------- t-- b--------? Er der stadig billetter til biografen? 0
A ka mё bileta pёr ndeshjen e futbollit? Er d-- s----- b-------- t-- f------------? Er der stadig billetter til fodboldkampen? 0
Dua tё ulem nё fund. Je- v-- g---- s---- b------. Jeg vil gerne sidde bagerst. 0
Dua tё ulem diku nё mes. Je- v-- g---- s---- e- e---- a---- s--- i m-----. Jeg vil gerne sidde et eller andet sted i midten. 0
Dua tё ulem nё fillim. Je- v-- g---- s---- a-----------. Jeg vil gerne sidde allerforrest. 0
A mund tё mё rekomandoni diçka? Ka- d- a------- m-- n----? Kan du anbefale mig noget? 0
Kur fillon shfaqja? Hv----- b------- f-------------? Hvornår begynder forestillingen? 0
A mund tё mё gjeni njё biletё? Ka- d- s----- m-- e- b-----? Kan du skaffe mit en billet? 0
A ka ndonjё fushё golfi kёtu afёr? Er d-- e- g------- i n-------? Er der en golfbane i nærheden? 0
A ka kёtu afёr ndonjё fushё tenisi? Er d-- e- t--------- i n-------? Er der en tennisbane i nærheden? 0
A ka kёtu afёr ndonjё pishinё tё mbyllur? Er d-- e- s-------- i n-------? Er der en svømmehal i nærheden? 0

Gjuha malteze

Shumë evropianë që duan të përmirësojnë anglishten e tyre, udhëtojnë në Maltë. Në shtetin ishullor në jug të Evropës, anglishtja është gjuha zyrtare. Malta është e njohur për shkollat e shumta të gjuhëve. Por, kjo nuk është arsyeja pse vendi është kaq interesant për gjuhëtarët. Atyre u intereson Malta për një arsye tjetër. Republika e Maltës ka një gjuhë tjetër zyrtare: maltezisht (ose malti) Kjo gjuhë buron nga një dialekt arab. Prandaj malti është gjuha e vetme semite në Evropë. Megjithatë, sintaksa dhe fonologjia ndryshojnë nga arabishtja. Gjithashtu, maltezishtja shkruhet me shkronja latine. Sidoqoftë, alfabeti përmban disa karaktere të veçanta. Shkronjat c dhe y mungojnë plotësisht. Fjalori përmban elemente nga shumë gjuhë. Përveç fjalëve nga arabishtja, dallohen fjalët nga italishtja dhe anglishtja. Fenikasit dhe Kartagjenasit gjithashtu kanë ndikuar në gjuhë. Për disa studiues, malti është një gjuhë arabe kreole. Gjatë gjithë historisë së saj, Malta është pushtuar nga fuqi të ndryshme. Të gjithë lanë gjurmët e tyre në ishujt Malta, Gozo dhe Komino. Për një kohë të gjatë, malti ishte vetëm një zhargon vendas. Ajo mbeti gjithsesi gjuha amtare e maltezëve “të vërtetë”. E cila u transmetua gojarisht tek të tjerët. Në shekullin e 19-të, u fillua të shkruhej në këtë gjuhë. Numri i folësve sot vlerësohet të jetë rreth 330000. Që prej vitit 2004, Malta është anëtare e Bashkimit Evropian. Kjo e bën maltin një nga gjuhët zyrtare në Evropë. Për maltezët gjuha është thjesht pjesë e kulturës së tyre. Ata janë të kënaqur kur të huajt duan të mësojnë malti. Padyshim ka shkolla të mjaftueshme gjuhësore në Maltë…