Libri i frazës

sq Tё dalёsh mbёmjeve   »   hi शाम को बाहर जाना

44 [dyzetёekatёr]

Tё dalёsh mbёmjeve

Tё dalёsh mbёmjeve

४४ [चवालीस]

44 [chavaalees]

शाम को बाहर जाना

[shaam ko baahar jaana]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Hindisht Luaj Më shumë
A ka kёtu ndonjё diskotekё? क्-- य--- क-- ड----- ह-? क्या यहाँ कोई डिस्को है? 0
ky- y----- k--- d---- h--?kya yahaan koee disko hai?
A ka kёtu ndonjё klub nate? क्-- य--- क-- न--- क--- ह-? क्या यहाँ कोई नाईट क्लब है? 0
ky- y----- k--- n---- k--- h--?kya yahaan koee naeet klab hai?
A ka kёtu ndonjё bar? क्-- य--- क-- प- ह-? क्या यहाँ कोई पब है? 0
ky- y----- k--- p-- h--?kya yahaan koee pab hai?
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё teatёr? आज श-- र----- प- क--- च- र-- ह-? आज शाम रंगमंच पर क्या चल रहा है? 0
aa- s---- r--------- p-- k-- c--- r--- h--?aaj shaam rangamanch par kya chal raha hai?
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё kinema? आज श-- स------- म-- क--- च- र-- ह-? आज शाम सिनेमाघर में क्या चल रहा है? 0
aa- s---- s---------- m--- k-- c--- r--- h--?aaj shaam sinemaaghar mein kya chal raha hai?
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё televizor? आज श-- ट-------- म-- क--- च- र-- ह-? आज शाम टेलीविज़न में क्या चल रहा है? 0
aa- s---- t--------- m--- k-- c--- r--- h--?aaj shaam teleevizan mein kya chal raha hai?
A ka mё bileta pёr teatёr? क्-- न--- क- औ- ट--- ह--? क्या नाटक के और टिकट हैं? 0
ky- n----- k- a-- t---- h---?kya naatak ke aur tikat hain?
A ka mё bileta pёr kinema? क्-- फ़---- क- औ- ट--- ह--? क्या फ़िल्म के और टिकट हैं? 0
ky- f--- k- a-- t---- h---?kya film ke aur tikat hain?
A ka mё bileta pёr ndeshjen e futbollit? क्-- ख-- क- औ- ट--- ह--? क्या खेल के और टिकट हैं? 0
ky- k--- k- a-- t---- h---?kya khel ke aur tikat hain?
Dua tё ulem nё fund. मै- स- स- प--- ब---- च---- / च---- ह-ँ मैं सब से पीछे बैठना चाहता / चाहती हूँ 0
ma-- s-- s- p------ b------- c------- / c-------- h--nmain sab se peechhe baithana chaahata / chaahatee hoon
Dua tё ulem diku nё mes. मै- ब-- म-- क--- ब---- च---- / च---- ह-ँ मैं बीच में कहीं बैठना चाहता / चाहती हूँ 0
ma-- b---- m--- k----- b------- c------- / c-------- h--nmain beech mein kaheen baithana chaahata / chaahatee hoon
Dua tё ulem nё fillim. मै- स---- ब---- च---- / च---- ह-ँ मैं सामने बैठना चाहता / चाहती हूँ 0
ma-- s------ b------- c------- / c-------- h--nmain saamane baithana chaahata / chaahatee hoon
A mund tё mё rekomandoni diçka? क्-- आ- म--- क-- स------ क- स--- ह--? क्या आप मुझे कुछ सिफ़ारिश कर सकते हैं? 0
ky- a-- m---- k---- s-------- k-- s----- h---?kya aap mujhe kuchh sifaarish kar sakate hain?
Kur fillon shfaqja? प्------ क- श--- ह--- ह-? प्रदर्शन कब शुरु होता है? 0
pr-------- k-- s---- h--- h--?pradarshan kab shuru hota hai?
A mund tё mё gjeni njё biletё? क्-- आ- म--- ल-- ए- ट--- ख--- स--- ह--? क्या आप मेरे लिए एक टिकट खरीद सकते हैं? 0
ky- a-- m--- l-- e- t---- k------ s----- h---?kya aap mere lie ek tikat khareed sakate hain?
A ka ndonjё fushё golfi kёtu afёr? क्-- य--- प-- म-- क-- ग---- क- म---- ह-? क्या यहाँ पास में कोई गोल्फ का मैदान है? 0
ky- y----- p--- m--- k--- g---- k- m------ h--?kya yahaan paas mein koee golph ka maidaan hai?
A ka kёtu afёr ndonjё fushё tenisi? क्-- य--- प-- म-- क-- ट---- क- म---- ह-? क्या यहाँ पास में कोई टेनिस का मैदान है? 0
ky- y----- p--- m--- k--- t---- k- m------ h--?kya yahaan paas mein koee tenis ka maidaan hai?
A ka kёtu afёr ndonjё pishinё tё mbyllur? क्-- य--- प-- म-- क-- त----- ह-? क्या यहाँ पास में कोई तरणताल है? 0
ky- y----- p--- m--- k--- t--------- h--?kya yahaan paas mein koee taranataal hai?

Gjuha malteze

Shumë evropianë që duan të përmirësojnë anglishten e tyre, udhëtojnë në Maltë. Në shtetin ishullor në jug të Evropës, anglishtja është gjuha zyrtare. Malta është e njohur për shkollat e shumta të gjuhëve. Por, kjo nuk është arsyeja pse vendi është kaq interesant për gjuhëtarët. Atyre u intereson Malta për një arsye tjetër. Republika e Maltës ka një gjuhë tjetër zyrtare: maltezisht (ose malti) Kjo gjuhë buron nga një dialekt arab. Prandaj malti është gjuha e vetme semite në Evropë. Megjithatë, sintaksa dhe fonologjia ndryshojnë nga arabishtja. Gjithashtu, maltezishtja shkruhet me shkronja latine. Sidoqoftë, alfabeti përmban disa karaktere të veçanta. Shkronjat c dhe y mungojnë plotësisht. Fjalori përmban elemente nga shumë gjuhë. Përveç fjalëve nga arabishtja, dallohen fjalët nga italishtja dhe anglishtja. Fenikasit dhe Kartagjenasit gjithashtu kanë ndikuar në gjuhë. Për disa studiues, malti është një gjuhë arabe kreole. Gjatë gjithë historisë së saj, Malta është pushtuar nga fuqi të ndryshme. Të gjithë lanë gjurmët e tyre në ishujt Malta, Gozo dhe Komino. Për një kohë të gjatë, malti ishte vetëm një zhargon vendas. Ajo mbeti gjithsesi gjuha amtare e maltezëve “të vërtetë”. E cila u transmetua gojarisht tek të tjerët. Në shekullin e 19-të, u fillua të shkruhej në këtë gjuhë. Numri i folësve sot vlerësohet të jetë rreth 330000. Që prej vitit 2004, Malta është anëtare e Bashkimit Evropian. Kjo e bën maltin një nga gjuhët zyrtare në Evropë. Për maltezët gjuha është thjesht pjesë e kulturës së tyre. Ata janë të kënaqur kur të huajt duan të mësojnë malti. Padyshim ka shkolla të mjaftueshme gjuhësore në Maltë…