Libri i frazës

sq Takim   »   ad ЗэIукIэгъу

24 [njёzetekatёr]

Takim

Takim

24 [тIокIырэ плIырэ]

24 [tIokIyrje plIyrje]

ЗэIукIэгъу

[ZjeIukIjegu]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Adyghe Luaj Më shumë
Tё iku autobusi? Ав------- у----------? Автобусым укъыщинагъа? 0
Av------- u----------?Avtobusym ukyshhinaga?
Tё kam pritur njё gjysmё ore. Сы----------- с---------. Сыхьатныкъорэ сыкъыожагъ. 0
Sy----------- s--------.Syh'atnykorje sykyozhag.
A s’ke celular me vete? Дж--- т------ з-----------? Джыбэ телефон зыдэпIыгъыба? 0
Dz----- t------ z-----------?Dzhybje telefon zydjepIygyba?
Herёn tjetёr ji korrekt! Къ------- т--------- д---- з----. Къынэужым тегъэфэгъэ дэдэу зекIо. 0
Ky-------- t---------- d------ z----.Kynjeuzhym tegjefjegje djedjeu zekIo.
Herёn tjetёr merr njё taksi! Къ------- т---- к------! Къынэужым такси къэубыт! 0
Ky-------- t---- k------!Kynjeuzhym taksi kjeubyt!
Herёn tjetёr merr njё çadёr me vete! Къ------- щ------ (щ------) к-----! Къынэужым щамсыир (щэтырэр) къаштэ! 0
Ky-------- s-------- (s----------) k------!Kynjeuzhym shhamsyir (shhjetyrjer) kashtje!
Nesёr kam pushim. Не-- I------ с----. Неущ IофшIэн сиIэп. 0
Ne---- I-------- s-----.Neushh IofshIjen siIjep.
A do tё takohemi nesёr? Не-- т-----------? Неущ тызэIукIэщта? 0
Ne---- t---------------?Neushh tyzjeIukIjeshhta?
Mё vjen keq, nesёr s’mundem. Ем---- у------ а- н--- с----------. ЕмыкIу умышIы, ау неущ слъэкIыщтэп. 0
Em---- u------- a- n----- s-------------.EmykIu umyshIy, au neushh sljekIyshhtjep.
A ke ndonje plan kёtё fundjavё? Мы г---------- м------ I-- г------------ у-----? Мы гъэпсэфыгъо мафэхэм Iоф гъэнэфагъэхэр уиIэха? 0
My g---------- m-------- I-- g-------------- u------?My gjepsjefygo mafjehjem Iof gjenjefagjehjer uiIjeha?
Apo ke lёnё tashmё ndonjё takim? Хь---- з------ у-----------? Хьаумэ зыгорэм уезэгъыгъаха? 0
H'----- z------- u----------?H'aumje zygorjem uezjegygaha?
Propozoj tё takohemi nё fundjavё. Гъ--------- м------ т------------ т-------------. Гъэпсэфыгъо мафэхэм тызэIукIэнхэу тызэжъугъэзэгъ. 0
Gj--------- m-------- t--------------- t--------------.Gjepsjefygo mafjehjem tyzjeIukIjenhjeu tyzjezhugjezjeg.
A shkojmё pёr piknik? Пи----- т------? Пикиник тэрэшIа? 0
Pi----- t---------?Pikinik tjerjeshIa?
A shkojmё nё plazh? Пс------- т-------? ПсыIушъом тэрэкIуа? 0
Ps------- t---------?PsyIushom tjerjekIua?
A shkojmё nё mal? Къ------- т-------? Къушъхьэм тэрэкIуа? 0
Ku------- t---------?Kushh'jem tjerjekIua?
Po vij tё tё marr nё zyrё. Оф---- д--- с---------------. Офисым дэжь сыкъыплъыIухьащт. 0
Of---- d----- s---------------.Ofisym djezh' sykyplyIuh'ashht.
Po vij tё tё marr nё shtёpi. Ун-- д--- с---------------. Унэм дэжь сыкъыплъыIухьащт. 0
Un--- d----- s---------------.Unjem djezh' sykyplyIuh'ashht.
Po vij tё tё marr te stacioni i autobusit. Ав----- у------ д--- с---------------. Автобус уцупIэм дэжь сыкъыплъыIухьащт. 0
Av----- u------- d----- s---------------.Avtobus ucupIjem djezh' sykyplyIuh'ashht.

Këshilla për të mësuar një gjuhë të huaj

Mësimi i një gjuhe të re është gjithmonë i lodhshëm. Shqiptimi, rregullat e gramatikës dhe fjalori kërkojnë shumë disiplinë. Por, ka truke të ndryshme që e bëjnë mësimin më të lehtë! Në radhë të parë është e rëndësishme që të mendoni pozitivisht. Ju duhet të shijoni gjuhën e re dhe përvojat e reja! Në parim, nuk ka rëndësi se me çfarë filloni. Zgjidhni një temë për të cilën jeni veçanërisht të interesuar. Rekomandohet të filloni me dëgjimin dhe të folurin. Më pas me leximin dhe shkrimin. Konceptoni një sistem që i përshtatet jetës tuaj të përditshme. Në rastin e mbiemrave, ju mund të mësoni antonimet e tyre në të njëjtën kohë. Ose, mund të varni letra shënimesh me fjalor nëpër shtëpi. Kur bëni sport dhe kur jeni në makinë mund të përdorni skedarë audio. Nëse një temë e veçantë është shumë e vështirë për ju, ndaloni. Bëni pushim ose mësoni diçka tjetër! Në këtë mënyrë ju nuk e humbni interesin për gjuhën e re. Zgjidhja e enigmave me fjalë kyçe në gjuhën e re është kënaqësi. Filmat në gjuhën e huaj ofrojnë shumëllojshmëri. Me gazetat në gjuhë të huaj mund të mësoni shumë për vendin dhe njerëzit e tij. Në internet ka shumë ushtrime që i plotësojnë librat. Kërkoni miq që gjithashtu iu pëlqen të mësojnë gjuhë. Mos mësoni asnjëherë përmbajtje të reja të izoluara, por gjithmonë në kontekst! Përsëritni gjithçka rregullisht! Në këtë mënyrë truri mund të mësojë përmendësh siç duhet të gjitha informacionet. Ata që kanë mësuar mjaft teori duhet të paketojnë çantat e tyre! Sepse askund tjetër nuk mësoni aq efektivisht sa në mesin e folësve amtare. Gjatë udhëtimit tuaj, ju mund të mbani një ditar të përvojave tuaja. Gjëja më e rëndësishme është: mos hiqni dorë kurrë!