Libri i frazës

sq Njoh   »   ad НэIуасэ зэфэхъун

3 [tre]

Njoh

Njoh

3 [щы]

3 [shhy]

НэIуасэ зэфэхъун

[NjeIuasje zjefjehun]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Adyghe Luaj Më shumë
Tungjatjeta! / Ç’kemi! Сэ---! Сэлам! 0
Sj----!Sjelam!
Mirёdita! Уи---- ш--! Уимафэ шIу! 0
Ui----- s---!Uimafje shIu!
Si jeni? Сы--- у---? Сыдэу ущыт? 0
Sy---- u-----?Sydjeu ushhyt?
Vini nga Europa? Ев----- ш--------? Европэм шъукъекIа? 0
Ev------ s-------?Evropjem shukekIa?
Vini nga Amerika? Ам------ ш--------? Америкэм шъукъекIа? 0
Am------- s-------?Amerikjem shukekIa?
Vini nga Azia? Аз--- ш--------? Азием шъукъекIа? 0
Az--- s-------?Aziem shukekIa?
Nё cilin hotel po rrini? Та-- х-------- ш----------------? Тара хьакIэщэу шъукъызыщыуцугъэр? 0
Ta-- h------------ s-----------------?Tara h'akIjeshhjeu shukyzyshhyucugjer?
Sa kohё keni kёtu? Сы- ф---- х----- м-- ш---------? Сыд фэдиз хъугъа мыщ шъузыщыIэр? 0
Sy- f----- h--- m---- s------------?Syd fjediz huga myshh shuzyshhyIjer?
Sa do tё rrini? Сы- ф------ м-- ш--------? Сыд фэдизрэ мыщ шъущыIэщт? 0
Sy- f-------- m---- s-------------?Syd fjedizrje myshh shushhyIjeshht?
A ju pёlqen kёtu? Мы- ш---- р----? Мыр шъугу рехьа? 0
My- s---- r----?Myr shugu reh'a?
Kёtu po i kaloni pushimet? Мы- г---------- ш------------? Мыщ гъэпсэфакIо шъукъэкIуагъа? 0
My--- g----------- s-----------?Myshh gjepsjefakIo shukjekIuaga?
Ejani ndonjёherё pёr vizitё! Зэ----- с----- ш----------! Зэгорэм садэжь шъукъыкъокI! 0
Zj------- s------- s--------!Zjegorjem sadjezh' shukykokI!
Kjo është adresa ime. Мы- с------. Мыр сиадрес. 0
My- s------.Myr siadres.
A do tё shihemi nesёr? Не-- т--------------? Неущ тызэрэлъэгъущта? 0
Ne---- t-----------------?Neushh tyzjerjeljegushhta?
Mё vjen keq, por kam punё. Сы-- к---- а- с- н----- I----- с--. Сыгу къео, ау сэ нэмыкI Iофхэр сиI. 0
Sy-- k--- a- s-- n------ I------ s--.Sygu keo, au sje njemykI Iofhjer siI.
Mirupafshim! Хъ-----! ХъяркIэ! 0
Hj------!HjarkIje!
Mirupafshim! ШI---- т---------! ШIукIэ тызэIокIэх! 0
Sh------ t-----------!ShIukIje tyzjeIokIjeh!
Shihemi pastaj! ШI---- т-------------! ШIэхэу тызэрэлъэгъущт! 0
Sh------- t----------------!ShIjehjeu tyzjerjeljegushht!

Alfabete

Ne mund të komunikojmë me anë të gjuhës. Ne u tregojmë të tjerëve atë që mendojmë ose ndiejmë. Shkrimi gjithashtu ka këtë funksion. Shumica e gjuhëve kanë një formë të shkruar. Shkrimi përbëhet nga karaktere. Këto karaktere mund të duken të ndryshme. Shume shkrime përbëhen nga shkronja. Këto shkrime quhen alfabete. Një alfabet është një set i organizuar i simboleve grafike. Këto karaktere kombinohen për të krijuar fjalë sipas rregullave të caktuara. Çdo karakter ka një shqiptim të caktuar. Termi alfabet vjen nga greqishtja. Ku dy shkronjat e para janë “alfa” dhe “beta”. Gjatë historisë ka pasur shumë alfabete të ndryshme. Për më shumë se 3000 vjet, njerëzit kanë përdorur karaktere. Më herët karakteret ishin simbole magjike. Vetëm pak njerëz e dinin se çfarë do të thoshin. Më vonë karakteret e humben kuptimin e tyre simbolik. Shkronjat nuk kanë asnjë kuptim sot. Vetëm duke u kombinuar me shkronja të tjera ato kanë një kuptim. Shkrime si ato të gjuhës kineze funksionojnë ndryshe. Ato ngjajnë me figura dhe shpesh përshkruajnë çfarë kuptimi kanë. Kur shkruajmë, ne kodojmë mendimet tona. Ne përdorim karaktere për të regjistruar njohuritë tona. Truri ynë ka mësuar të deshifrojë alfabetin. Karakteret bëhen fjalë, fjalët bëhen ide. Kështu, një tekst mund të mbijetojë mijëra vjet. Dhe të vazhdojë të kuptohet…