Libri i frazës

sq Takim   »   ka შეთანხმება

24 [njёzetekatёr]

Takim

Takim

24 [ოცდაოთხი]

24 [otsdaotkhi]

შეთანხმება

[shetankhmeba]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Gjeorgjisht Luaj Më shumë
Tё iku autobusi? ავ------- ხ-- ა- დ----------? ავტობუსზე ხომ არ დაგაგვიანდა? 0
a--'o----- k--- a- d----------? av-------- k--- a- d----------? avt'obusze khom ar dagagvianda? a-t'o-u-z- k-o- a- d-g-g-i-n-a? ---'--------------------------?
Tё kam pritur njё gjysmё ore. მე შ-- ნ------- ს---- გ-----. მე შენ ნახევარი საათი გელოდე. 0
m- s--- n-------- s---- g-----. me s--- n-------- s---- g-----. me shen nakhevari saati gelode. m- s-e- n-k-e-a-i s-a-i g-l-d-. ------------------------------.
A s’ke celular me vete? მო------ თ-- ა- გ----? მობილური თან არ გაქვს? 0
m------- t-- a- g----? mo------ t-- a- g----? mobiluri tan ar gakvs? m-b-l-r- t-n a- g-k-s? ---------------------?
Herёn tjetёr ji korrekt! გთ--- მ-------- ა- დ--------! გთხოვ მომავალში არ დაიგვიანო! 0
g----- m--------- a- d--------! gt---- m--------- a- d--------! gtkhov momavalshi ar daigviano! g-k-o- m-m-v-l-h- a- d-i-v-a-o! ------------------------------!
Herёn tjetёr merr njё taksi! შე------ ტ----- წ-----! შემდეგში ტაქსით წამოდი! 0
s--------- t'a---- t-'a----! sh-------- t------ t-------! shemdegshi t'aksit ts'amodi! s-e-d-g-h- t'a-s-t t-'a-o-i! ------------'--------'-----!
Herёn tjetёr merr njё çadёr me vete! შე------ ქ---- წ------! შემდეგში ქოლგა წამოიღე! 0
s--------- k---- t-'a------! sh-------- k---- t---------! shemdegshi kolga ts'amoighe! s-e-d-g-h- k-l-a t-'a-o-g-e! -------------------'-------!
Nesёr kam pushim. ხვ-- თ--------- დ-- მ----. ხვალ თავისუფალი დღე მაქვს. 0
k---- t--------- d--- m----. kh--- t--------- d--- m----. khval tavisupali dghe makvs. k-v-l t-v-s-p-l- d-h- m-k-s. ---------------------------.
A do tё takohemi nesёr? ხვ-- ხ-- ა- შ-------? ხვალ ხომ არ შევხვდეთ? 0
k---- k--- a- s---------? kh--- k--- a- s---------? khval khom ar shevkhvdet? k-v-l k-o- a- s-e-k-v-e-? ------------------------?
Mё vjen keq, nesёr s’mundem. ვწ------ ხ--- ა- შ-------. ვწუხვარ, ხვალ არ შემიძლია. 0
v--'u-----, k---- a- s---------. vt--------- k---- a- s---------. vts'ukhvar, khval ar shemidzlia. v-s'u-h-a-, k-v-l a- s-e-i-z-i-. ---'------,--------------------.
A ke ndonje plan kёtё fundjavё? ამ შ----------- უ--- დ------- რ---? ამ შაბათ-კვირას უკვე დაგეგემე რამე? 0
a- s------k'v---- u-'v- d------- r---? am s------------- u---- d------- r---? am shabat-k'viras uk've dagegeme rame? a- s-a-a--k'v-r-s u-'v- d-g-g-m- r-m-? -----------'--------'----------------?
Apo ke lёnё tashmё ndonjё takim? უკ-- შ----------- ხ--? უკვე შეთანხმებული ხარ? 0
u-'v- s------------- k---? uk--- s------------- k---? uk've shetankhmebuli khar? u-'v- s-e-a-k-m-b-l- k-a-? --'----------------------?
Propozoj tё takohemi nё fundjavё. მე გ-------- რ-- შ----------- შ-------. მე გთავაზობ, რომ შაბათ-კვირას შევხვდეთ. 0
m- g-------, r-- s------k'v---- s---------. me g-------- r-- s------------- s---------. me gtavazob, rom shabat-k'viras shevkhvdet. m- g-a-a-o-, r-m s-a-a--k'v-r-s s-e-k-v-e-. -----------,-------------'----------------.
A shkojmё pёr piknik? პი----- ხ-- ა- მ-------? პიკნიკი ხომ არ მოვაწყოთ? 0
p'i-'n--'i k--- a- m-----'q--? p'-------- k--- a- m---------? p'ik'nik'i khom ar movats'qot? p'i-'n-k'i k-o- a- m-v-t-'q-t? -'--'---'----------------'---?
A shkojmё nё plazh? სა-------- ხ-- ა- წ------? სანაპიროზე ხომ არ წავიდეთ? 0
s----'i---- k--- a- t-'a-----? sa--------- k--- a- t--------? sanap'iroze khom ar ts'avidet? s-n-p'i-o-e k-o- a- t-'a-i-e-? -----'----------------'------?
A shkojmё nё mal? მთ--- ხ-- ა- წ------? მთაში ხომ არ წავიდეთ? 0
m----- k--- a- t-'a-----? mt---- k--- a- t--------? mtashi khom ar ts'avidet? m-a-h- k-o- a- t-'a-i-e-? -----------------'------?
Po vij tё tё marr nё zyrё. ოფ---- გ--------. ოფისში გამოგივლი. 0
o------ g--------. op----- g--------. opisshi gamogivli. o-i-s-i g-m-g-v-i. -----------------.
Po vij tё tё marr nё shtёpi. სა---- გ--------. სახლში გამოგივლი. 0
s------- g--------. sa------ g--------. sakhlshi gamogivli. s-k-l-h- g-m-g-v-i. ------------------.
Po vij tё tё marr te stacioni i autobusit. ავ------- გ--------- გ--------. ავტობუსის გაჩერებაზე გამოგივლი. 0
a--'o----- g---------- g--------. av-------- g---------- g--------. avt'obusis gacherebaze gamogivli. a-t'o-u-i- g-c-e-e-a-e g-m-g-v-i. ---'----------------------------.

Këshilla për të mësuar një gjuhë të huaj

Mësimi i një gjuhe të re është gjithmonë i lodhshëm. Shqiptimi, rregullat e gramatikës dhe fjalori kërkojnë shumë disiplinë. Por, ka truke të ndryshme që e bëjnë mësimin më të lehtë! Në radhë të parë është e rëndësishme që të mendoni pozitivisht. Ju duhet të shijoni gjuhën e re dhe përvojat e reja! Në parim, nuk ka rëndësi se me çfarë filloni. Zgjidhni një temë për të cilën jeni veçanërisht të interesuar. Rekomandohet të filloni me dëgjimin dhe të folurin. Më pas me leximin dhe shkrimin. Konceptoni një sistem që i përshtatet jetës tuaj të përditshme. Në rastin e mbiemrave, ju mund të mësoni antonimet e tyre në të njëjtën kohë. Ose, mund të varni letra shënimesh me fjalor nëpër shtëpi. Kur bëni sport dhe kur jeni në makinë mund të përdorni skedarë audio. Nëse një temë e veçantë është shumë e vështirë për ju, ndaloni. Bëni pushim ose mësoni diçka tjetër! Në këtë mënyrë ju nuk e humbni interesin për gjuhën e re. Zgjidhja e enigmave me fjalë kyçe në gjuhën e re është kënaqësi. Filmat në gjuhën e huaj ofrojnë shumëllojshmëri. Me gazetat në gjuhë të huaj mund të mësoni shumë për vendin dhe njerëzit e tij. Në internet ka shumë ushtrime që i plotësojnë librat. Kërkoni miq që gjithashtu iu pëlqen të mësojnë gjuhë. Mos mësoni asnjëherë përmbajtje të reja të izoluara, por gjithmonë në kontekst! Përsëritni gjithçka rregullisht! Në këtë mënyrë truri mund të mësojë përmendësh siç duhet të gjitha informacionet. Ata që kanë mësuar mjaft teori duhet të paketojnë çantat e tyre! Sepse askund tjetër nuk mësoni aq efektivisht sa në mesin e folësve amtare. Gjatë udhëtimit tuaj, ju mund të mbani një ditar të përvojave tuaja. Gjëja më e rëndësishme është: mos hiqni dorë kurrë!